ClickCease MİGREN AMELİYATI – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

MİGREN AMELİYATI

Migren Ameliyatı

Migren ameliyatı, anestezi altında yapılan ve çoğu durumda hastanın aynı gün ya da bir gün sonra taburcu edildiği cerrahi bir operasyondur ve migren çeşidine göre uygulanacak bölge ve yöntem değişmektedir. Bazi vakalarda migrenin şiddetine göre cerrahi prosedüre girmek istemeyen hastalara migren botoksu tedavisi de uygulariz ve bugüne kadar uyguladığımiz hastalarda çok başarılı sonuçlar ettik. Bazi hastalarimiz 6 ayda bir botoks tedavisini devam ettirirken, bazi hastalarimizda botoks uygulamasi ile migren agrisinin tam tespitini saglariz ve migren ameliyatını buna gore şekillendiririz.

Migren ameliyatı hangi bölgelerden yapılır ?

  • Sakak bölgesi – Zygomatictemporal sinir: Kasların bittiği noktadaki çukurda tetik noktası bulunur. Ameliyat sonrası hemen ise dönülebilir. Hasta memnuniyeti ve tamamen iyileşme oranı %95’tir.
  • Ense bölgesi – Great Oksipital Sinir : Boyun kısmını hemen üzerinde saçlı derinin orta hattıdır. Ameliyat sonrası hemen ise dönülebilir. Hasta memnuniyeti ve tamamen iyileşme oranı %95’tir.
  • Kulak arkası bölge – Lesser Sinir : Kulağın tam arkasında saçlı derinin içinde hastaya göre değişen noktalarda olabilir. Ameliyat sonrası hemen ise dönülebilir. Hasta memnuniyeti ve tamamen iyileşme oranı %99’dur.
  • Kulak üzeri bölge – Aurikulotemporal Sinir : Kulağın tam üzerine saçlı derinin içinde hastaya göre değişen noktalarda olabilir. Ameliyat sonrası hemen ise dönülebilir. Hasta memnuniyeti ve tamamen iyileşme oranı %95’tir.
  • Alin Bölgesi – Supraorbital Sinir : Kas ortası, kas üzeri ve alındaki şiddetli ağrı belirleyici olur. Genelde bu bölgede ağrı var ise kas çatma hareketi belirgindir. Ameliyat sonrası gözlerde ödem görülebilir bu yüzden 1 hafta istirahat önerilir. Hasta memnuniyeti ve tamamen iyileşme oranı %85’tir.
  • Burun Bölgesi / Göz Arkası Migreni : Burun akıntısı ve göz arkasından şiddetle gelen ağrı ile kendini gösteren migrende burunda problem görülmesi muhtemeldir. Bu durumda hastalardan paranasal sinüs tomografisi istenir ve burun ameliyatı ile planlanır. Ameliyat sonrası gözlerde ödem görülebilir bu yüzden 1 hafta istirahat önerilir. Hasta memnuniyeti ve tamamen iyileşme oranı %85’tir.
TR_TR