ClickCease YÜZ GERME – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

YÜZ GERME

Yüz germe ameliyatı

Yüz germe ameliyatında yüz ve boyun bölgesindeki sarkma ve kırışıklıklar, germe ve asma yöntemi ile giderilirken, az ya da fazla olan yağ dokuları da arzu edilen yere alınarak şekil verme sağlanabilir. Genellikle cildindeki sarkma kırışma fazla olan kişilerde yüz germe ameliyatı tercih edilir. Bu ameliyatın başarılı olması sadece deri fazlasını alıp cildi gerginleştirmeye değil, derindeki dokuların da gerilmesine bağlıdır.

Yüz germe ameliyatı (Ritidektomi) nedir?

Yerçekiminin etkisiyle yas ilerledikçe yüzün özellikle üst bölgelerinde alt çene kemiği boyunca deri sarkmaları ve yağ toplanmaları görülür. Elmacık kemikleri belirginliğini yitirir, yüz sarkma sebebi ile yorgun bir görünüm alır, nasolabial kıvrım dediğimiz bolum dudak yanak arası kıvrım derinleşir, alin ve göz kenarlarında çizgiler ve deri fazlalıkları oluşur.Tüm bu deformasyonlar sonucunda hastalarımıza bazen tüm bölümlerde bazen de “üst, orta ve alt yüz’ diye sınıflandırdığımız kısımların herhangi birinde operasyon yapabiliyoruz.Yüz germe girişimi sonrası kesiler, genellikle şakaklarda olup, saç çizgisinin içinden başlar, kulak önündeki doğal çizgiyi( veya kulağın önündeki kıkırdağın içini ) ve kulak memesinin arkasını takip eder. Bu sayede operasyon sonrası izler saklanmış olur ve herhangi bir iz kalmaz.Operasyon yüzün bölümüne göre 2 -8 saat arası değişebilir ve genelde bir gece hastanede kalınması gerekir. Bazı ufak prosedürler lokal anestezi altında hastanede kalmaksızın yapılabilir. Ameliyat sonrası ödem ve sislik görülse de bir hafta içinde önemli ölçüde azalır, 10. Günde dikişlerin alınmasını takiben hasta isine dönebilir.

SIK SORULAN SORULAR

Klasik plastik cerrahi yöntemlerde kesiler kulak önünde veya arkasında bulunan doğal çizgi hatlarına açılır ve kısa sürede izleri kaybolur.

Endoskopik yöntemde ise saçın içinde kalacak şekilde birkaç milimlik minik kesiler açılır ve dışarıdan görülmezler.

Genellikle sarkma ve kırışıklığın fazla olmadığı yüzlerde tercih edilebilen bir yöntemdir. Saçlı deriye denk getirilen küçük kesiler ile milimetrik boyutta cerrahi kameralar aracılığıyla, derin dokular gerilip tespit edilir.

Tüm yüz germeye oranla daha az karmaşık, daha küçük kesilerle uygulanan, ancak etkisi de daha az olan bir yöntemdir. Yüzdeki yaşlanmanın erken ve hafif belirtilerine yönelik olarak uygulanabilir. Ameliyat yöntemi klasik yüz germeye benzer olmakla birlikte etki alanı kısıtlıdır ve boyun bölgesi için faydalanılamaz.

Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalmak gerekebilir. Eğer var ise kullanılan direnler 2. gün alınır. 2 günlük bir istirahat sonrası günlük yaşama dönülebilir. Oluşabilecek hafif morluk veya ödem çoğunlukla 2 ila 4 gün arasında geçecektir. Bir haftanın sonunda ise iş yaşamına dönmek mümkündür. Ameliyattan 2 hafta sonra uzun yürüyüşler yapılabilir, 3-4 hafta sonra ise spora başlanabilir. Operasyonun net sonucu 1,5-2 ay sonunda görülecektir.

TR_TR