ClickCease KULAK ESTETİĞİ – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

KULAK ESTETİĞİ

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak deformitesi, normal anatomik pozisyonun aksine, kulak kepçesinin öne doğru kıvrık olması durumudur. Kepçe kulak çocuklarda önemli psikososyal, duygusal veya davranışsal sorunların kaynağı olabilen sık karşılaşılan bir problemdir. Doğumsal kulak deformiteleri arasında en sık görülenidir. Kepçe kulak operasyonları güvenli işlemlerdir. Kepçe kulak estetiğinde kulağın sadece dış kısmına müdahale edildiğinden işitme ile ilgili bir sorun yaratmaz.

Kepçe kulak nedir?

Kepçe kulak, kulak yapısının deformasyonu ve kulağın öne doğru kıvrık ve yanlara doğru acilmiş bir yapıda olmasıdır. Çocukluk döneminden başlayarak bu sorun ortaya çıkar ve bu donemden sonra cerrahi müdahale olmadan herhangi bir şekilde kendi kendine düzelmez. Çocuklarda psikolojik travma ve sorunlu bir çocukluk dönemine sebebiyet veren kepçe kulak yapısı, çözümü oldukça basit; sonuçları da hem sosyal hem estetik hem de psikolojik anlamda memnun edicidir.Operasyon kulak kıkırdağı gelişimini tamamlama süreci olan 6 yaş sonrası uygulanmaya başlanabilir. Özellikle çocuklarda kulak kıkırdağı daha yumuşak kıvamlı olduğu için sonuçlar daha başarılıdır. Erişkin yaşlarda ise uygun teknik kullanımıyla başarı sonuçları gayet yüksektir.

Çocuk ve genç hastalarımızla operasyon sureci gerekirse psikolog eşliğinde ve son derece sevecen bir dille anlatılır ve psikojik anlamda zarar görülmemesi için tüm hususlara dikkat edilir. Operasyon sonrası ise sonuçlar bu anlamda son derece tatmin edicidir.

 

* Kepçe Kulak ameliyatı çocukluk dönemi dışında lokal anestezi altında uygulanabilen bir ameliyattır.
* Kulak arkasından uygulanan kesiyle kıkırdaklara istenilen şekil verilmektedir.
* Günümüzde iple askı tekniklerinde kıkırdak kıvrımları yumuşatılmadığı için cok tercih etmemekteyiz.

SIK SORULAN SORULAR

İple kepçe kulak estetiği yöntemleri tanımlanmaya çalışılmış olsada bu yöntemler başarılı, kalıcı sonuçlar vermemiştir. Hatta kulak kıkırdağında yarattığı deformiteler nedeniyle sorunlara da neden olabilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatının çocukta psikolojik problemler, derslere ilgisizlik, okuldan soğuma gibi durumlar başlamadan, okul öncesi dönemde yapılması uygundur. Erken yaşta yapılan bu operasyonlarda psikolojik adaptasyon çok daha kolaydır.

Kepçe kulak görünümüne üç anatomik bozukluk neden olur:

  1. Kulak katlantısının gelişmemesi
  2. Kepçe çukurunun derin olması
  3. Kulak kepçesinin kafadan ayrık durması

Bu bozukluklardan her biri, her hastada farklı şiddette görülebilir. Ameliyat bu bozuklukları düzeltmeye yöneliktir.

Otoplasti, yetişkin bireylerde lokal anesteziyle, çocuklarda ve lokal anestezinin yapılamayacağı hastalarda ise genel anesteziyle yapılır.

Ameliyat esnasında kulağın arka tarafına bir kesi açılır, kıkırdak törpüsü ile inceltilir ve daha sonra kesilen yer dikilir.

Kulakta bulunan dikişler arka kısımda kalacağı için karşı taraftan görülme olasılığı yoktur.

TR_TR