ClickCease GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Göz Kapağı Estetiği

Günümüzde, göz kapağı ameliyatları yapılmadan önce hastanın gelecek yıllardaki değişimi de göz önüne alınır. Genellikle ileri yaslarda uygulanan bir operasyon olsa da yeni teknikler ve önleyici prosedürler ile tam bir yaslanma surecine girmeden de operasyonu uyguladığımız hastalarımız bulunmaktadır. Bazen de genç yastaki hastalarimiz göz seklinden veya goz/kas arası mesafeden hoşnut olmayabilir ve bu amaca yönelik operasyonlarımız da bulunmaktadır. Özellikle “badem göz” estetiği son donemde yaygın olarak uygulanan ve goz seklinin estetik amaçla fonksiyonel olarak zarar görmeden sekil verilen bir prosedürdür. Geçtiğimiz yıllarda amaç sadece sarkan deri, kas ve yağ yastıklarının çıkarılması iken şimdilerde gelecekte oluşabilecek elastikiyet kaybı ve dokuların kaybı göz önüne alınmaktadır. Böylelikle sonradan oluşabilecek istenmeyen oluklar ve çukurlar engellene bilinmektedir. Operasyondan önce, kaşların pozisyonunu ya da yanaklardaki yumuşak doku sarkmalarını hesaplayarak size en uygun çözümü uyguluyoruz.

Göz kapağı estetiği nedir?

Gözlerin hem altında hem de üstünde bulunan ve gözlerimizin açıp kapanmasında çok önemli olan kapak dediğimiz yapıların çevresi ve kendisi ile ilgilenen estetik cerrahinin önemli ve özel bir konusudur. Göz kapaklarının alt ve üst kısmında ki katlantıların durumu, cildin gevşekliği, kaş ve şakakla ilişkisi, çevresinde ki, üst veya alt kapakta ki kırışıklıklar gibi bir çok konunun birlikte değerlendirilmesi gereken bir konudur. Göz kapağı estetiği [Blefaroplasti] ameliyatlarının gerçekleştirilmesi için de bu yapı ve ilişkilerin en iyi şekilde bilinmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda en iyi bilgiyi size bir estetik cerrahi doktoru verebilir.

SIK SORULAN SORULAR

İyileşme sürecinde ilk günlerde oluşan ödem genellikle birinci haftanın sonunda çözülür ve hasta ikinci hafta rahatlıkla normal hayatına devam edebilir.

Göz kapağı ameliyatlarında kesi izleri üst kapakta tam kapak kıvrım yerinde, alt kapakta ise kirpik diplerinde kalır. Bu izler, üst kapakta yaklaşık 1. aydan itibaren görünmez, alt kapakta ise 2. aydan itibaren tamamen soluklaşır.

Göz kapaklarında zamanla ortaya çıkan deri bollaşması üst göz kapağı düşüklüğüne neden olmaktadır. Bu düşüklük bazen görmeyi engelleyecek derecede fazla olabilmektedir. Bu durumda fonksiyonel açıdan da tedavi edilmesi şarttır.

Göz kapağı ameliyatları için belirli bir alt ya da üst yaş sınırı yoktur. Erken yaşlarda göz çevresinde oluşan minimal deformasyonlar genellikle cerrahi olmayan, ameliyatsız estetik yöntemleriyle çözülebilir. Ancak yaş ilerledikçe ya da deformasyonun seviyesi arttıkça, cerrahi olmayan müdahaleler yetersiz kalmaya başlar. Bu durumda kesin çözüm göz kapağı ameliyatlarıdır.

TR_TR