ClickCease ÇENE ESTETİĞİ – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

ÇENE ESTETİĞİ

Çene Estetiği Nedir?

Çene estetiği, genelde burun ve yüz estetikleri ile kombine uygulanan bir operasyondur. Estetik prosedürler değerlendirilirken hastalarımızın tüm yüz hattına bakarak beklentiye gore birden fazla prosedürü uygulayabiliyoruz. Genel olarak cene estetiği, disariya doğru cikik ve hem estetik hem de fonksiyonel anlamda hastalarimizi negatif etkileyen durumlarda uygulariz. Ancak gunumuzde yaygin olarak da plastik cerrahide altin standart olan “üçgen yüz” formunu yakalamak adina tercih ettiğimiz bir prosedürdür. Operasyon sonrasi hastalarimizin yuzu dikdörtgen formdan ucgen forma donusur ve böylelikle estetik anlamda cok önemli olan ve daha once yanaklar ve fazla yag dokusu sebebi ile belirgin olmayan “cene cikintisi” elde edilir. Onemli husus sudur ki cene estetiği bazen cok daha komplike olan ve kemik yapisina mudahele ettiğimiz için bir sure çiğnemeden dinlenme suresi geçirilmesi gereken bir operasyon olabilir. Bazen de yalnızca cene ucu ve yanaktaki yag dokusuna mudahele ederek cene yapisini estetik anlamda iyileştirdiğimiz göreceli olarak zahmetsiz prosedürler olabilir.

Çene Estetiği Ameliyatları

Bu ameliyatlar daha genç bir görünüm, yüz estetiği, orantı sağlamak, doğuştan gelen çene yapısı bozukluğunu tedavi etmek amaçlı yapılan ameliyatlardır. Genellikle karşılaşılan problemler,

  • Çenenin önde durması
  • Çenenin küçük ve boyun ile bitişik gibi görünmesi
  • Çenenin geride olması
  • Çene ucunun çok küçük ve nokla formunda olması
  • Çene ucunun sivri ve uzun olması gibi problemlerdir. Çene estetiği ameliyatı ile bu problemler çözümlenir.

Çene Estetiği Ameliyat Tipleri Nelerdir?

Bu operasyonlar,

  • Çene törpüleme
  • İmplant ile çene şekli yaratma
  • Yap veya doku transferi

SIK SORULAN SORULAR

Söz konusu operasyondan sonra, bir süre bandaj ve sargı kullanmak gerekir.Şişlik, morluk, ödem gibi yan etkiler çene bölgesine bağlı olarak hassas ciltlerde boyun ve yanak bölgelerine kadar yayılabilir. Fakat bu etkiler 10 gün içinde kaybolur.

Elbette kalıcı bir çözüm, Çünkü törpülenen ve ya implant yerleştirilen çenenin tekrar büyümesi ya da küçülmesi imkansızdır.

Bu operasyonlar yüzdeki orantıyı sağlamak amacı ile çenenin vurgulanması, doldurulması ya da törpülenmesi işlemi olduğu için yüz tipine en uygun şekil ön görülerek operasyon gerçekleştirilir.

Bu nedenle ameliyat sonrası olması gerektiği gibi, orantılı ve doğal bir görünüm elde edilir.

TR_TR