ClickCease MEME REKONSTRÜKSİYONU – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

MEME REKONSTRÜKSİYONU

Meme Rekonstrüksiyonu

Meme kanseri kadinlar arasinda en sik görülen kanser türlerindendir ve ne mutlu hastaligin tamamen iyileştirilebildiği tedavi sekillerinin her gecen gun arttigi da sevindirici bir gelişmedir. Ancak bazen tedavi surecinde mastektomi denilen memenin bir bolumu ya da tamaminin alindigi bir yöntem uygulanir. Hastaligin tedavisi için altin stardart olsa da hasta psikolojisi için yipratici bir surecin baslangici olabilir.
Bu durumdaki hastalarimizla ozenle görüşüp bir yol çizeriz. Gerekirse onkoloji uzmaniniz ve genel cerrahi uzmaniniz ile de istişare ederiz. Bunun sonucunda tedavi öncesi meme gorunumunuze en yakin gorunumu sağlayacak en uygun tekniğe karar veririz.

Meme Onarımı İçin Doğru Zamanlama Nedir?

Kanser sebebiyle memesi alınan birçok kadına meme onarım operasyonu yapılabilir. Meme onarım operasyonu, meme alınırken (eş zamanlı) veya sonraki süreçte (geç onarım) olarak doktorun uygun gördüğü şekilde gerçekleştirilir.

Her hastanın içinde bulunduğu durum birbirinden farklıdır. Hastanın yaşı, vücut yapısı, radyoterapi ya da kemoterapi görme durumu, hastalığın evresi gibi bir çok etken hekimler tarafından bir arada değerlendirilmelidir.

SIK SORULAN SORULAR

Son zamanlarda, dual plan, tam ya da kısmi kas altı plan, subfasyal plan gibi çeşitlenmeler oluşmuş olsa da implantlar klasik olarak göğüs kası altı (submuskuler) veya meme bezi altı (subglanduler) planlara yerleştirilmektedir. Her birinin dezavantaj veya avantajları farklıdır.

Meme protezi şeklinin seçiminde, hastanın vücut yapısı ve uygulama yapılacak olan dokunun durumu göz önüne alınmalıdır. Her iki protez ile de mevcut duruma göre oldukça doğal bir sonuç elde edilebilir.

Meme implantı yerleşimi cerrahi girişim ile genel olarak 4 yerden uygulanabilir.

  • Meme altı katlantısı (submmammarian, IMF kesisi)
  • Meme başı çevresi (periareolar)
  • Koltuk altı (transaksiller)
  • Göbek deliği (transumblikal)
TR_TR