ClickCease MEME KÜÇÜLTME – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

MEME KÜÇÜLTME

Meme Küçültme Ameliyatı

Birçok kadın yapısal nedenlerle ergenlik sonrası yada hamilelik ve emzirmeye bağlı sonradan oluşan meme büyüklüğünden şikayetçidir. Vücudun taşıyabileceğinden büyük memeler kadınlarda özellikle boyun ve sırt ağrılarına, omuzlarda çökme ve sütyen izlerine, meme altında terleme ve pişiklere bağlı enfeksiyonlara neden olmaktadır.* Meme küçültme ameliyatında amaç hastada daha küçük ve biçimli, ideal boyuttaki göğüs yapısına ulaşmaktır.   * Belirli bir yaşın üzerinde ve ele gelen kitlesi olanlarda girişim öncesi mammografi gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır. Daha sonra meme boyutları, deri ve meme bezi özelliklerine göre kullanılması gereken tekniğe karar verilir. Adet dönemlerinden önce göğüste gerginlik ve hassasiyet oluşuyorsa ameliyat bu döneme denk getirilmemelidir. Ailede meme kanseri varsa mutlaka ameliyat öncesi görüşmede bildirilmelidir. * Belirli bir yaşın üzerinde ve ele gelen kitlesi olanlarda girişim öncesi mammografi gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır. Daha sonra meme boyutları, deri ve meme bezi özelliklerine göre kullanılması gereken tekniğe karar verilir. Adet dönemlerinden önce göğüste gerginlik ve hassasiyet oluşuyorsa ameliyat bu döneme denk getirilmemelidir. Ailede meme kanseri varsa mutlaka ameliyat öncesi görüşmede bidirilmelidir.

Göğüs Küçültme Neden Yapılır?

Fazla büyük hacimdeki memelerin sebep olduğu boyun, sırt ve omuz ağrıları, duruş bozukluğu, nefes alma güçlüğü, sutyen askıları nedeniyle omuzda görülen çöküklük, omuzdaki kol ve el sinirlerinin sıkışmasına bağlı oluşan ellerdeki güç kaybı ve uyuşma, meme altında oluşabilen pişik, egzama veya mantar enfeksiyonları, fiziksel aktivitelerin sınırlanması gibi istenmeyen durumların çözümü için uygulanan bir yöntemdir. Tüm bu durumlar kadınlarda sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik ve sosyal sorunlara neden olur.

SIK SORULAN SORULAR

Meme küçültme ameliyatı ilk günü saymazsak ağrılı değildir. Tamamen yumuşak dokuyu ilgilendiren bir müdahale olduğu, kas ve kemik dokuya müdahale edilecek bir cerrahi olmadığı için hastalar genellikle rahat bir ameliyat sonrası dönem geçirirler. Ancak bazı ağrı eşiği düşük kişiler ağrıdan bahsedebilir.

Ameliyattan sonra cerrahi sütyen ile ameliyattan çıkarsınız. Bu sütyen elastiki yapıda olduğu için özellikle ilz zamanlarda istediğimiz baskıyı sağlarlar ve pansuman yapılmasına ve açılmasına, pansumanın değiştirilmesine izin verir. 3-4 hafta boyunca bu özel sütyeni giymenizi isteriz. Sonrasında sporcu sutyenlerine veya kendi sutyenlerinize geçebilirsiniz.

İki ameliyat arasında ki temel fark meme küçültme ameliyatlarında meme dokusunun alınması dikleştirme ameliyatında alınmamasıdır. Dikleştirme ameliyatlarında meme dokusu alınmaz, şekillendirilir. Ancak her iki durumda da genellikle fazla cilt olduğu için çıkarılacak fazla cilt dokusu nedeniyle Ters T şeklinde iz kalacaktır.

Bu sorunun cevabı aslında sizin için uygulanacak göğüs küçültme ameliyat tekniğine bağlıdır. Meme başına giden süt kanallarının tahrip olması ameliyat sonrası emzirmenize engel olacaktır. Ancak artık birçok teknik bu süt kanalları ile meme başı meme dokusu bağlantısını korumakta ve meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirme yeteneği korunabilmektedir.

TR_TR