ClickCease MEME DİKLEŞTİRME – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

MEME DİKLEŞTİRME

Meme Dikleştirme

Kadınlarda meme sarkması yaşlanma, yer çekimi, hızlı kilo kayıpları, hamilelik ve emzirme gibi çok farklı durumlardan etkilenir. Mastopeksi ameliyatı ile meme başı ve meme dokusu bir arada dikleştirilirken fazla deri çıkartılarak memeye tekrar şekil verilir.Meme dikleştiyatı izli bir ameliyattır. Uygulanan farklı cerrahi teknikler olmakla birlikte amaç estetik olarak daha güzel görünen göğüslere kavuşmak olduğu için izler mümkün olduğunca sınırlandırılır. Sıklıkla kullandigimiz teknik ‘vertikal skar’ yani ‘lolipop tekniği’dir.

Meme Dikleştirme Estetiği `{`Mastopeksi`}` Nedir?

Hamilelik sonrası, genetik nedenler, doğuştan gelen yapı bozuklukları ve zamanın ilerlemesi ile beraber göğüslerde sarkmalar meydana gelebilmektedir. Özellikle hızlı kilo kayıpları da göğüslerde yüksek oranda sarkma meydana getirmektedir. Bu sarkmaların en iyi tedavi seçeneği cerrahi müdahalelerdir ve bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Kısacası sarkmış, formunu kaybetmiş memeler için sizin kendi dokunuzdan hatta gerekiyorsa silikon protezlerin kullanılarak memelerin eski formuna ulaştırılması için yapılan ameliyata mastopeksi yani meme dikleştirme ameliyatı denir.

SIK SORULAN SORULAR

Göğüs dikleştirme ameliyatı ile memeye yeni form ve şekil kazandırılır. Ameliyattan sonra yeni form kazandırılmış memenin yer çekimine drenci eski halinden daha fazladır. Yaş ve zamanla yine bir miktar değişiklik olabilir ama göğüsleriniz eski haline dönemez. Kısacası yıllar içinde cildin deformasyon durumuna göre sınırlı seviyede bir sarkma yine de olacaktır. Göğüsleriniz ömür boyu aynı formda kalamaz.

Meme dikleştirme ameliyatı genellikle 1,5-2,5 saat arası sürer. Kullanılan tekniğe ve yapılacak olan işleme göre ameliyat süresi de değişiklik gösterebilir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonraki ilk günlerde hafif ağrılar oluşması mümkündür. Basit ağrı kesiciler kullanılması yeterli olacaktır.

Ameliyat sonrası 4 ila yedi güm içinde iş hayatına dönmek mümkün olacaktır.

TR_TR