ClickCease MEME BÜYÜTME – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

MEME BÜYÜTME

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı, dünyada ve ülkemizdeki en popüler estetik ameliyatlardan biridir. Memenin doğal görünümünden memnun olmayan, hamilelik ve emzirme gibi süreçlerde form kaybı yasayan ve iki meme arası asimetri bulunan hastalarımızda sadece meme protezinin kullanıldığı ya da protezle birlikte meme dikleştirmenin uygulandığı bir ameliyattır. Bu ameliyatta hastanın amacı çoğunlukla sadece göğüslerinin büyümesi iken bizler vücudunuza uyan, uzun dönemde size problem yaratmayacak en ideal ameliyatı uygulamaya çalışırız. Ameliyat öncesi meme protezinin ölçüsüne karar vermek için bazı ölçümler yapılması gerekir. Bunlar memenin şekli, göğüs kafesi ve meme ölçüleri, deri kalitesi, meme başı yerleşimi ve protezi saklayacak meme dokusunun miktarıdır.

Göğüs büyütme (Meme büyütme) ameliyatı nedir?

Kadın kimliğinin ilk gelişen ve büyümesi beklenen organı memelerdir. O nedenle hacmi ve büyüklüğü her kadın için her yaşta önemlidir. Memelerin gelişiminin küçük kalması kişisel olarak kadınların kendilerini yetersiz hissetmelerine hatta kadın gibi hissetmemelerine bile neden olabilecek kadar sorun haline gelebilir. Göğüs büyütme (meme büyütme) ameliyatı sayesinde de meme büyütme yapılarak sağlıklı bir şekilde memelere form kazandırılabilir. Bilinen en iyi meme büyütme yönteminin silikon meme implantları ile göğüs büyütme olduğu unutmamalı ve bu ameliyatı gerçekleştirecek kişinin mutlaka bir estetik plastik cerrah olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Meme büyütme amaçlı kullanılan silikon protezler bugün alternatifi olmayan bir malzemedir. Şekillendirilmiş, vücuda dağılma ihtimali olmayan, alerjik özellikler taşımayan, kana süte karışmayan, kaymayan, yapışmayan, kanser yapmayan özelliklerde silikonlar günümüzde göğüs büyütme ameliyatlarında güvenle kullanılmaktadır.

Meme protezleri için önemli olan elle meme dokusu hissi vermesi en önemli özellik olmalıdır. Sınırlarının ele gelmemesi, yabancı cisim gibi algılanmaması gerekmektedir. Çok sayıda silikon protez üreten firma vardır ve hemen hepsi de oldukça başarılı protezlerdir. Hatta çipli silikon protez üretimi ile telefonunuza indireceğiniz bir app sayesinde durumunun takibi dahi yapılabilmektedir.

İçi salin yani tuzlu su veya soya ile dolu olan silikon protezler de üretilmiş ancak sıvı kaçakları yaşanması gibi sorunlar yüzünden kullanımı neredeyse yok denecek seviyeye gelmiştir. Göğüs büyütmede kullanılan silikon meme protezlerinin patlamaları ile ilgili bazı spekülatif haberler böyle bir durumun olabileceğini düşünürse de silikon protezler delici kesici bir yaralanma olmadığı sürece patlamazlar.

SIK SORULAN SORULAR

* Ameliyat sonrası yoğun ağrılı, kol hareketlerinizi kısıtlayan bir süreç değildir. 2-3. gün içerisinde hızla toparlanmaya ve günlük hayatınıza dönmeye başlarsınız.

 

* 2. hafta sonrasında yürüyüş şeklinde hafif egzersizlere başlayabilirsiniz. Yüzme, koşu gibi daha eforlu egzersizlere ise 4. haftadan sonra başlayabilirsiniz.

* Şişliklerin düzelmesi ve memenin şeklinin oturması en az 1 ay sürer.

* Meme başı ve meme derisinde uyuşukluk ya da his kaybı olabilir. Gerginliğin azalması ile bu şikayetler de azalacaktır. Meme dokunuzun eski yumuşak kıvamını alması ve tüm şikayetlerinizin sona ermesi 6-12 aya kadar sürebilir.

İmplant şekline ek olarak, istenen meme estetiği sonucunu elde etmek için boyut, taban ve projeksiyonu da göz önünde bulundurmalısınız.

Meme implantı yerleşimi cerrahi girişim ile genel olarak 4 yerden uygulanabilir.

  1. Meme altı katlantısı (submmammarian, IMF kesisi)
  2. Meme başı çevresi (periareolar)
  3. Koltuk altı (transaksiller)
  4. Göbek deliği (transumblikal)

Meme büyütme ameliyatı, sıklıkla genel anestezi altında, ameliyathane ortamında plastik cerrahi hekimlerince gerçekleştirilen yaklaşık 1,5 saatlik bir ameliyattır.

Olası hafif ağrılar basit ağrı kesiciler kullanımıyla kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir. Kas altına implant yerleştirilen durumda ilk günler kol hareketi yapıldığında hafif sızlamalar hissedilebilir.

TR_TR