ClickCease LİPOSUCTİON – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

LİPOSUCTİON

Liposuction (Yağ aldırma) Ameliyatı nedir?

Liposuction “vakumla yağ emmek” anlamına gelmektedir. Vakumlu bir pompaya bağlı özel tasarlanmış kanüller aracılığıyla vücudun çeşitli bölgelerinden yağ emme tekniğidir. “Liposhaping, lipoplasty, liposculpture, suction assisted body contouring, suction lipectomy, liposhifting” gibi tekniklerle temelde liposuction ile yağ alınır ve alınan yağ gerekli yerlere yeniden enjekte edilir. Yapılan bu işlemlerde amaç hastayı zayıflatmaktan çok vücudu şekillendirmektir.
Temel olarak vücudun hemen her bölgesine uygulanabilen liposuction, bayanlarda en sık karın, kalça , uyluklar ve diz bölgelerine; erkeklerde ise en sık bel ve karın bölgeleri ile meme bölgelerine uygulanmaktadır.

Liposuction (Liposakşın) yağ aldırma işlemi kimlere uygulanabilir?

Yağ çektirme ameliyatı yani liposakşın işlemi herkes için uygun olamayabilir. Yağ aldırma işlemi için bir cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır. Kadın ve erkeklere uygulanabilir bir yöntem ile fazla yağlardan kurtulmak mümkündür. Uygulama açısından incelendiğinde Liposuction, kadın ve erkeklere farklı olarak uygulanır. Erkek ve kadınlarda yağlar farklı bölgelerde depolandığı için uygulama gerçekleştirilecek alan farklıdır.

Gıdı bölgesinden ayaklara kadar istenen her bölümde yağ aldırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Uygulanacak kanülün uzunluğuna ise yağ aldırılacak bölgeye göre karar verilmektedir. Yapılacak muayene ve testlerin ardından işleme uygun olup olunmayacağına uzman hekim yani bir plastik cerrah karar vermelidir.

Yağ aldırma işleminde ince kanüllerin vücuda girmesi sebebi ile negatif basınç uygulama özelliğine sahip bir vakum sistemi devreye girerek kişi fazla yağlarından arındırılır. Vücuda giren kanüllerin içi boştur ve boru şeklinde pek çok deliğe sahiptir. Yağ alınması hedeflenen bölgelerde gizlenebilecek alanlara uygulanan yarım santimlik kesiler yağ aldırma işleminin başarı ile sonuçlanması adına yeterli olacaktır. Negatif basınç sistemi yardımı ile kontürü bozan yağ dokusu başarıyla dışarıya alınır. Yağ aldırma işlemi hijyenik bir ortamda gerçekleştirilmektedir. Uygulama yapılacak alanın değişmesi işlem mantığında bir değişime sebep olmaz.

Özellikle spor ve diyet gibi işlemler ile yağların erimesi mümkün olmayan bölgelerde etkili bir yöntemdir. Hedef; işlemin başarısını gösterecek en etkili cilt gerginliğini elde etmektir. Yaşı ilerleyerek cilt gerginliğini kaybetmiş kimselere liposakşın uygulamak pek doğru değildir. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi sistemik hastalığa sahip olanlar ve yaralarda iyileşme ve kanama problemine sahip olan kişilere de Liposuction uygulanmamalıdır ve diğer estetik işlemleri ile birleştirilmesi mümkündür. Karın germe işlemleri ile sık biçimde kombine edilmektedir.

SIK SORULAN SORULAR

Liposakşın işleminin ardından hedeflenen sonuca ulaşmak uzun vadelidir. Yağ aldırma işleminden önce vücudunun belli bölümlerinde yağ kütlesi normalin üstündedir. Yağ aldırma işleminin ardından ise yağ hücreleri ve yağ reseptörlerinde azalma gözlenecektir. Liposakşın uygulanan alanlar yapışarak fibrozis ile iyileştiği için bu bölgelere yeniden yağ depolanması kolay olmayacaktır. Ancak beslenme bozukluğu ve +30kg gibi aşırı kilo alımlarında sorunlu düzensiz görüntüler ortaya çıkabilecektir. Liposuction ameliyatı olmanız kilo alamayacağınız anlamına gelmemektedir.

Her estetik işlemde olduğu gibi yağ aldırma işleminde önce de cerrah ile detaylı bir görüşme yapılarak beklentiler açık bir biçimde anlatılmalıdır. Kişide mevcut olan sorunlar açık bir dille işlemi gerçekleştirecek olan cerraha aktarılmalıdır. Yağları alınacak bölgede herhangi bir rahatsızlık varsa ya da bölgeden daha önce bir işlem geçirilmişse bu cerraha kesin olarak söylenmelidir. Kullandığınız ilaçlar, besin destekleri, geçirdiğiniz veya mevcut hastalıklarınız konuşulmalıdır. Roacutane bir çeşit sivilce ilacıdır ve yağ dokuda depolanır ve aktif kullanan kişilerde liposuction yapılmamalıdır. Ayrıca aspirin gibi kan sulandırıcılar da tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

İşlemden önce cerrah planlamayı ayakta yapacaktır ve işlemin gerçekleştireceği bölgeyi kalem ile çizecektir. Ameliyat masasına yatana kadar ki sürece kadar yağlar yer değiştirecektir ve ek olarak işlemden önce ve sonra ki değişimi görmek amacı ile bölge resmi çekilecektir.

TR_TR