ClickCease KARIN GERME – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

KARIN GERME

Karın Germe

* Karın germe ameliyatı, orta ve alt karın bölgesinde bulunan yağ fazlalığının ve sarkık haldeki derinin alındığı ve gevşemiş olan karın kaslarının onarılarak sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Hastanın karnının durumuna göre tam karın germe veya mini karın germe işlemleri yapılabilir. * Tam karın germe işlemi sıklıkla doğum yapmış ya da aşırı kilo alıp vermiş kişilere uygulanır. Eğer hastanın göbek deliğinin üstünde ve altında eliyle tutabileceği bir kat oluşuyorsa tam karın germe için uygun bir aday demektir. Deri ve yağ fazlası sadece göbek altında toplanmışsa mini karın germe yapılır. * Karın germe ameliyatı bir şişmanlık tedavisi değildir. Şişman kişiler bu cerrahi girişimden önce verebilecekleri miktarda kilo vermelidirler. Karın germe ameliyatı için plastik cerrahlar tarafından kullanılan pek çok teknik vardır. Bu ameliyat, diğer vücut hatlarına yönelik düzeltme ameliyatları ile birlikte yapılabilir. * Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, karın germe ameliyatında da ameliyattan 3 hafta öncesinde sigarayı kesmek gerekmektedir. Son 1 haftada kan sulandırıcı ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

Karın germe ameliyatı nedir?

Karın bölgesi estetik cerrahinin en çok uğraştığı bölgelerden biridir. Yaşlanma, kilo değişimi, alkol tüketimi ve doğum yapma gibi sebepler ile karnın üst, orta ve alt kısmında deri gevşemesi, yanlarda, göbek çevresinde yağ birikintileri, çatlak ve izler gözlenebilmektedir. Hem erkek hem de kadınlar da karnın düzgün görünmesi kendilerini iyi hissetmelerini sağladığı gibi fit görünmelerini de sağlamaktadır. Ancak abdominoplasti de denilen karın germe, liposuction yani yağ alma ameliyatları zayıflatma ameliyatları değildir.

Yapılacak işlem ile gevşemiş karın cildi kasıkların üzerinde bikini hattı içinde kalacak şekilde bir iz bırakarak cerrahi olarak alınır. Bu sırada karın kaslarında gevşeklik gibi sorunlarda giderilebilir. Hareketsiz yaşam, hormonal değişim, doğum ve yaşlanma gibi sebeplerle karın bölgesinde meydana gelen bu yağlanma ve sarkma, kişinin günlük konforunu bozan bir durumdur. Yağlanma sonrası kaslarda meydana gelen gevşeme ve sarkma kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olmaktadır. Kiloda meydana gelen sık değişimler de karın bölgesinde sarkma ve gevşemeye sebebiyet vermektedir.

Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe ameliyatları, karın bölgesinde ki estetik sorunları ortadan kaldırarak karına estetik bir görünüm sunan işlemdir. Karnın gerilmesi ameliyatlarında gevşeyen karın kasları da onarılarak gerginleştirilir.

SIK SORULAN SORULAR

Karın germe ameliyatında ortaya çıkabilecek olan riskler alınacak basit önlemler ile ortadan kalkabilir. Bu işlemin ardından en sık gözlenecek olan sorunlar bölgede enfeksiyon ve karın içinde kirli sıvı ve kan birikmesidir. Bunlar antibiyotik ve drenler ile ortadan kaldırılır. Karın germe ameliyatının ardından ilk günlerde gerilen karın bölgesinde dikişlerin açılma ihtimali bulunmaktadır. Pansuman ya da tekrardan dikiş atılarak bu sorunun önüne geçilir.

Mini karın germe ve tam karın germe olmak üzere iki farklı yöntem vardır. Karın bölgesinde ki mevcut sorunun derecesi ve sorunun büyüklüğüne, cildin ve hastanın durumuna göre en uygun yöntem tercih edilmektedir.

Karında meydana gelen bozulmalar göbek deliğinin altında ise, sarkma, gevşeme ve çatlaklar hafif derecede ise ve karın kaslarında gevşeme ve ayrışma yoksa mevcut sorunlar mini karın germe metodu ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu işlemden göbek deliği etkilenmemektedir. Göbek deliğinin alt bölgesinde meydana gelen gevşeme, sarkma ve çatlamaya yol açan fazla deri ve yağ çıkarılarak ve varsa karın kasları arasında gevşeme ortadan kaldırılarak karın eski gergin yapısına kavuşturulur. Operasyonda genel anestezi tercih edilir ve yaklaşık 1,5 saat sürer.

TR_TR