ClickCease JİNEKOMASTİ – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

JİNEKOMASTİ

Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerde olan aşırı meme büyümesi ve bunun sonucunda bir kadında olduğu kadar memenin büyük olmasıdır. Bu durum erkeklerde hem fiziksel hemde psikolojik sorunlara yok açar. Bu sorunun cozumunde fazla yag dokusunun cikarilmasi ve erkek vücuduna uygun gogus yapisinin kazandirilmasi esastir. Operasyon genel anestezi altinda yapılır.

Erkek meme büyümesi nasıl tedavi edilir?

Erkeklerde meme yağ doku ve meme dokusundan oluşur. Jinekomasti de bu ikisinin veya birinin büyümesiyle ortaya çıkan durumu tanımlar. Yapılacak tedavi de bunlardan hangisinin daha çok olduğuna göre değişiklik gösterir. Sadece yağ doku fazla ise yağ alma işlemi, sadece meme dokusu fazla ise cerrahi olarak meme dokusunun çıkarılması gerekecektir.

Bazı durumlarda her ikisi birden artmış olabilir o zaman da her iki cerrahi birlikte uygulanmalıdır. Nadiren de özellikle aşırı kilo kaybı olanlarda memelerde sarkma eşlik eder. Böyle durumlarda da ciltte çıkarılır ve görünen izler kalabilir. Bunun hasta ile ameliyat öncesi görüşülmesi zorunludur.

SIK SORULAN SORULAR

Meme büyümesi nedeni ile başvuruda bulunan erkeklerin en büyük şikayeti; sahip oldukları bu görüntünün arkadaşları tarafından alay konusu edilmesidir. Özellikle ergenlik döneminde erkekler arasında çok acımasızca şakalar yapılmakta ve bu sebeple kişide kendine ait yetersizlik duygusu, öz güven kaybı oluşmaktadır. Psikolojik sorunların yanı sıra nadiren de olsa meme bölgesi ve özellikle meme ucunda ağrılar ve hassasiyet gibi fiziksel sorunlar da gözlenebilmektedir.

Geçmiş dönemlerde erkeklerdeki meme büyümesi şikayeti ile erkek meme kanseri arasında bir ilişki olduğu düşünülmüş fakat yapılan araştırmalar ile bu durumun varlığı kesin bir şekilde ortaya konulamamıştır.

Memelerinizin büyüklüğü sizi rahatsız ediyorsa ve görünümü kadınsı bir hal aldıysa mutlaka bir plastik cerrah ile görüşmeli ve fizyolojik(geçici) yani normal büyüme mi? yoksa jinekomasti olarak sabit bir şekilde kalacak mı? ayırımını yapmasını isteyebilirsiniz.

Göğüs bölgesini sıkıca sarması için üretilmiş olan esnek kumaştan yapılmış korseler gömlek t-shirt gibi ince kıyafetlerden göğüslerinizin belirginliğini azaltmada işe yarayabilir ama kalıcı bir etki gösteremezler. Bizde ameliyat sonrasında bu korselerden iyileşmenin hızlanması ve aşırı şişlik oluşmaması için faydalanıyoruz.

TR_TR