ClickCease ELMACIK DOLGUSU – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

ELMACIK DOLGUSU

Elmacık Kemiği Dolgusu 

Elmacık kemiğinin yüksekliği, hacmi üzerinde ki yumuşak dokular ile birlikte asıl kemik yapının verdiği volüm ile sağlanır. Yaş, zaman, genetik, yapısal faktörlerin yanında hızlı veya fazla kilo kayıpları burada ki yumuşak dokunun zayıflamasına neden olarak yüzün “V” formdan uzaklaşmasına, aşağıya hareketine neden olmaktadır. Kemik üzerine yani derin yapılara dolgu ile hacim verilmesi bu aşağı gidiş görünümünü maskeleyerek kişinin yüzünün daha sağlıklı, dinç, diri ve genç görünmesine yardımcı olacaktır.

Elmacık Kemiği dolgusu nedir?

Yapılan bu işlemle çöküntüler ve kırışıklıklar azaldığı için, kişi hem dolgun hem de daha genç bir yüz yapısına sahip olur. Özellikle doğal ve abartılı olmadan uygulanabilmesi için uzman hekimler tarafından yapılması tercih edilmedir. Ortalama ömrü 1-1,5 yıl olan bu işlem sonrasında hastanın günlük hayatına hemen geri dönmesi ve sonucu anında görmesi bu uygulamanın tercih edilmesindeki önemli faktörlerdendir.
Elmacık kemiği dolgusu, hastaların elmacık kemiklerinde yaşa bağlı hacim kayıplarında, yüze istenilen formun verilmesinde, doğumdan itibaren gelen şekil bozukluklarında, kaza ve travmalara bağlı kayıpların giderilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Doktor hastanın elmacık kemiğine istenilen form ve hacmi vermek için hyaluronik asit ile, yağ enjeksiyonu ile veya kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile dolgu uygulaması yapar.

SIK SORULAN SORULAR

Öncesinde uyuşturucu krem sürülmesi ve kanül ile uygulanması ve dolgu malzemesi içinde ekstra uyuşturucu ilaç olması hastanın konforu için alınmış tedbirlerdir. Genellikle ağrı hissedilmez. Genelikle baskı ve dolgunluk hissedilir.

Kullanılan dolgu maddesine göre kalıcılığı 9-18 ay arasında değişmektedir. Kalıcı dolgular tercih edilmemeli hyaluronik asit içerikli dolgular kullanılmalıdır.

Güzel ve sağlıklı olarak kabul gören insanların elmacık kemikleri çıkıntılıdır. Elmacık kemiği çıkık ve çene hattı belirgin üçgen bir yüz bize ideal bir yüz tanımını verir. Yıllar boyu insanların ulaşmak istedikleri görüntü yanakların yeterli hacimli göründüğü yirmili yaşlardır.

Bu amaçla en sık ve güvenilir hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri kullanılmaktadır.

TR_TR