ClickCease BURUN DOLGUSU – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

BURUN DOLGUSU

Burun Dolgusu (Liquid Rhinoplasty)

Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu, cerrahi müdahale yapılmadan gerçekleştirilen burun şekli değişikliklerini ifade eder. Bu prosedür genellikle cilt dolgu malzemelerinin enjeksiyonunu içerir. Cilt dolgu malzemeleri, hyalüronik asit dolgu malzemesi gibi hacim kazandırmak için farklı yüz bölgelerine enjekte edilen ürünlerdir. En çok enjekte edilen yüz bölgeleri arasında dudaklar, nazolabial kıvrımlar (burun kenarları ile ağzın köşeleri arasındaki kırışıklıklar) ve yanaklar bulunur.

Burun Dolgusu

Burun dolgusu, ameliyatsız estetik uygulamaları arasında talep değeri çok yüksek olan işlemlerden birisidir. Ameliyatsız burun estetiği olarak da anılır.
Son yıllarda, cerrahi olmayan rinoplasti tekniği gelişti, bu prosedürde de burundaki dolgu enjeksiyonu ile burundaki boşluklar, girintiler, kontur eksiklikleri ve asimetriler tedavi edilmeye başlandı.

SIK SORULAN SORULAR

Burun dolgusu uygulaması ufak bir alan için ise 5 dakika, biraz daha kapsamlı ve uğraştırıcı alan söz konusu ise 15 dakikayı da bulabilmektedir. Çalışanlar için öğlen arasında gelip konforlu bir şekilde yaptırılabilir.

Dolgu uygulaması ağrılı bir işlem değildir. Hem dolgu maddelerinin içerisinde bulunan uyuşturma etkisi hem de uygulama öncesi kullanılan anestezik kremler sayesinde konforlu gerçekleşmektedir.

Burun dolgusunda kullanılan dolgu malzemeleri kalıcı olmadığı için, teknik, hastaya kalıcı bir şekilde taahhütte bulunmadan sonuç hakkında fikir sahibi olmasını sağlar. Hastanın sonuçtan tamamen memnun olmadığı durumlarda, işlem geri dönüşümlü olduğu için güven vericidir. Dolgu birkaç ay içinde kaybolur ve burun orijinal şeklini alır.

İki temel dezavantaj vardır. İlk olarak, sonuç kalıcı değildir. Dolgu malzemelerinin türüne göre etki süreleri farklıdır. Sonuç malzeme ve enjeksiyon tekniğine bağlı olarak bir ila iki yıla kadar sürebilir. İkincisi, tekniğin esas sınırlaması, sadece hacim eklenebilmesidir. Burun küçültme, ileri boyutta bir tümsek ve aşırı eğiklik varsa tek başında dolgu enjeksiyonu yeterli olmaz. Bu nedenle burun dolgusu her durum için uygun olmayabilir, çünkü burnun bazı kusurları bu yöntemle düzeltilemez.

TR_TR