ClickCease ALIN DOLGUSU – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

ALIN DOLGUSU

Alın dolgusu

Alın bölgesindeki kırışıklıkların ve çizgilerin ortadan kaldırılması için yapılan bir dolgu enjeksiyon yöntemidir. Alın bölgesindeki çizgilerin içerisine hyarulonik asitli dolgular yapılarak uygulama gerçekleştirilir. Yüzde hafif kızarıklıklar meydana gelse de ertesi gün bu kızarıklar geçer. Hemen etkisi görülen ve 1-1,5 yıla kadar kalıcılığı sürmesi beklenen bu işlem günümüzde ameliyatsız uygulamalar arasında oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Alın Dolgusu Nedir?

Ameliyatsız estetik işlemleri arasında yer alan diğer bir işlem de alın dolgusudur. Alın dolgusu diğer dolgu uygulamalarına kıyasla daha az bilinen dolgu uygulamalarından birisidir.

Alın dolgusu, alın üzerinde bulunan derin kırışıklık, çukur, çöküntü, girinti veya çıkıntılar veya geçirilen bir ameliyat bir kaza sonrası oluşan deformeler için kapatıcılık amacıyla yapılan doldurma işlemidir.

Alın kırışıklıklarından bahsetmişken botox uygulamasından bahsetmemek olmaz. Çünkü kırışıklık tedavisi için asıl yapılan uygulama botoxdur. Alın kırışıklıkları için önce botox uygulaması yapılmalı ve kırışıklıklar giderilmelidir. Yıllardır var olan kırışıklıklar alın üzerinde yer edinmiş ve derinleşmiş olabilmektedir. Bu durumlarda botox uygulaması yeterli olmamaktadır. Botox ile birlikte alına, derinleşen yerlere dolgu uygulaması yapılmalıdır. Bu sayede maksimum fayda ve en iyi sonuç alınmaktadır.

SIK SORULAN SORULAR

Alın dolgusu da diğer dolgu uygulamalarında olduğu gibi küçük enjeksiyonlar ile ihtiyaç olan bölgeye hyralüronik asit dolgu maddeleri enjekte edilmektedir. Böylelikle mevcut şikayetlere sebep olan çukur, girinti, çıkıntı alanları kapatılmaktadır.

Alın dolgusu, yapılacak alanın büyüklüğüne göre süre kısalabilir veya uzayabilir. Alındaki derin çizgiler baz alınırsa onları doldurmak yaklaşık 5 – 10 dakikayı bulmaktadır.

Bu uygulama ağrılı bir uygulama değildir. İşlem öncesi sürülen anestezik kremler ile bölgesel uyuşma sağlanmaktadır. Zaten dolgunun içerisinde bulunan uyuşturucu etkisi ile dolgu girdiği alanı uyuşturmaya başlayacaktır.

Dolgu uygulaması yapıldıktan hemen sonra etkisi görülmektedir. Bekleme süreci yoktur. Bir elinizde ayna işlem öncesi ve sonrası rahatlıkla görebilirsiniz.

Alın düz ve ince bir alan olduğu için, enjeksiyon alanları bir miktar kızarabilmektedir. 10 dakikalık soğuk uygulama ile bu kızarıklık kaybolmaktadır.

TR_TR