ClickCease SEKONDER BURUN ESTETİĞİ – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

SEKONDER BURUN ESTETİĞİ

Sekonder Burun Estetiği

Düzeltme burun estetiği olarak ta bilinen sekonder rinoplasti, ilk burun estetiği sonrası ortaya çıkan komplikasyonları düzeltmek için yapılır. Primer burun estetiği ameliyatına göre çok daha karmaşık bir revizyon burun ameliyatı olup çok iyi yapılmalıdır.

Sekonder Burun Estetiği Nedir?

Daha once burun ameliyati geçirilmiş ancak fonksiyonel veya estetik anlamda istenilen sonuca ulasilamamis ya da fiziki bir travma sonucu bir problem yasanmis ise sekonder yani ikinci burun estetiği yapılabilir.Operasyon öncesi mutlaka detayli bir muayene ile fonksiyonel anlamda sorun olup olmadigi netleştirilir. Ardindan hastanin memnuniyetsizlik nedeni ve varsa estetik anlamda beklentileri dinlenir. Bu esnada bizimle tum sureci paylasmaniz ve tam olarak sorununuzu ifade etmeniz cok önemlidir cunku sekonder burun estetiği doktor için her zaman ilk operasyona gore zahmetli ve zordur. Ancak hic bir zaman hasta için cok daha zahmetli bir süreç anlamina gelmez ve hemen hemen tum sekonder operasyonlarda hastamizi memnun edici sonuçlar aliriz. Bu sebeple moral bozmamak cok önemlidir.

Ufak müdahaleler bir önceki ameliyatınızdan 6 ay sonra, daha büyük müdahaleler bir önceki ameliyatınızdan 1-2 yıl sonra uygulanır. Muayene sonucu en doğru zamanlama size verilecektir ancak unutulmamalidir ki genellikle burun estetiğinde sonuçlar ameliyati takiben 1 yil içinde en doğru sekilde gözlemlenir ve burnun tam olarak oturmasi 1 yili bulur. Bu sebeple sizinle bu süreçler, beklentiniz ve probleminiz de değerlendirilerek en doğru planlama yapilacaktir.

SIK SORULAN SORULAR

Estetik nedenle yapılan ameliyatlarda sonucun bir an önce alınmasını beklemek şüphesiz doğaldır. Fakat ameliyat sonrası iyileşmenin uzun zaman alacağı, gün içinde değişen şişlikler olabileceği unutulmamalıdır. Burnun son şeklini alması kişiden kişiye değişmekle beraber, genellikle 1-2 yıllık süreci gerektirir. Burnun son şeklini almasından sonra istenmeyen durumlar için %10 oranında ikincil girişimler gerekebilir. Dolayısıyla burun ameliyatı olan kişiler, sekonder rinoplasti kararı almadan önce sabırlı olmalılar ve burun yapılarının iyice oturmalarını beklemelilerdir.

Nefes Alamama Problemi, Burun Ucunda Düşme, Yapışıklık, Eğrilik, Görüntü Olarak Düzensizliklerin Meydana Gelmesi, Darbe Alınması, Hasta ile Doktorun Çıkan Sonuçtan Mutlu Olmaması.

Revizyon burun ameliyatının ne zaman ve hangi durumlarda yapılabileceği ile ilgili bilgiler geçmemizin ardından, hangi revizyon burun estetiği tekniğinin kullanılması gerektiği yönünde bilgi verebiliriz. Kapalı teknik revizyon ameliyatı bu noktada ön plana çıkar. Nitekim kapalı burun revizyonu beraberinde birçok avantajı getirmektedir. Bunlardan en önemlileri arasında iyileşme sürecinin daha hızlı olması, iz kalmaması gibi durumlar sayılabilir.

Revizyon burun estetiği değil ancak burun estetiğinin tamamında 2 teknik kullanılır birisi açık teknik burun estetiği ameliyatı diğeri ise kapalı teknik burun estetiği ameliyatıdır. Diğerleri teknik değil sadece yöntemdirler. Açık ve kapalı teknik burun estetiği ameliyatı kendi içlerinde avantaj ve dez avantajları bulunmaktadır.

TR_TR