ClickCease BURUN UCU ESTETİĞİ – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

BURUN UCU ESTETİĞİ

Burun Ucu Estetiği

Burun kemiği anatomik yapısının normal olduğu yalnız burun ucundaki şekil bozukluğunu (asimetri, genişlik, düşüklük, mandala sıkılmış burun ucu deformitesi) düzeltmek için yapılan işlemdir.

Burun Ucu Estetiği

Burun kemersiz (kemik cikintisi bulunmayan) ve seklen herhangi bir deformite yok ise acik ve detayli bir operasyona girmeyebiliriz. Burun ucu dar, geniş, asagida, kalin, dusuk gibi formlardan herhangi birine sahipse burnun genel görüntüsü cok daha moral bozucu olabilir.

Bu durumlarda acık ve kemik yapisini düzeltmeyi amaçlayan bir operasyona gerek kalmaksızın yalnızca burun ucuna mudahele yapılarak son derece mükemmel bir gorunum elde edebiliyoruz. Bu durumda operasyon sonrasi sislik ve odem cok daha minimal olur ve hastalarim genelde 2-3 gunde islerine dönebilir.

Unutmayınız ki basit işlem her zaman en iyi işlem değildir. Aksine burun ucu estetiği ile mükemmel burun estetiği yakalamak ciddi bir deneyim ister. Bu sebeple hekiminizin bu konudaki tecrübesini ve görüşünü sormanız kritik olabilir. Bu yöntemi uzun suredir kullanmaktayız ve muayene sirasinda uygunluğunuza göre bu anlamda da değerlendiriyor olacagız.

SIK SORULAN SORULAR

Burun ucu ameliyatı, burun ucunda yer alan kıkırdaklara yeniden şekil verilerek gerçekleşen bir ameliyattır. Burun ucunda yer alan kıkırdaklar istek ve amaç doğrultusunda yeniden şekillendirilerek burun ve dudak açısı farklılaştırılabilir. Burun ucunu inceltmek isteyenler için de burun ucu kıkırdaklarına müdahalede bulunulur. Genellikle burun kemeri olmayan ancak burnunun ucundaki görüntüden ya da burun deliklerinden rahatsız olan kişilere yapılan bir ameliyat türüdür.

 Kalkık burun genel olarak beğenilen ve estetik duran bir burun tipidir. Ancak kimi insanın genetik ya da farklı sebeplerden ötürü burun kalkıklığı normalin çok daha üstünde olabilmektedir. Dolayısıyla bu kişiler, burunlarının biraz daha aşağı indirilmesini isteyebilmektedirler. Yapılan tetkiklerin ardından hastanın istediği ölçüde kalkık burun ameliyatı da yapılabilmektedir ve işe yarar. Ancak diğer burun estetik operasyonlarında olduğu gibi burnun oturması için belli bir süre geçmesi gerekmektedir.

Doktorunuz hem ameliyattan önce hem de ameliyattan sonra sigara içmemeniz gereken süreyi size bildirecektir. Sigaranın belli bir süre yasak olmasının ana sebebi ödem ve şişliklerin iyileşmesini geciktirici ve zorlaştırıcı etkisidir. Sigara kullanan kişi, burun ameliyatı olmak istiyor ise ameliyattan en az 6 ay önce sigarayı bırakmalı ve ameliyattan sonra da kesinlikle kullanmamalıdır. Nargile de bu sürece dahildir.

TR_TR