ClickCease BURUN ESTETİĞİ – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

BURUN ESTETİĞİ

Burun Estetiği

Estetik burun estetiği operasyonları; burun kemerinin veya burun ucunun şeklini değiştirebilir, burnunuzu küçültebilir veya büyütebilir, burun deliklerinizi küçültebilir, burun kökü ile alın arasındaki veya burun ucu ile dudak arasındaki açıyı değiştirir. Ayrıca soluk almamızda sorun oluşturan polip, sinüzit, burun etleri ve deviye septum gibi problemleri giderir.

Burun Estetiği Ameliyatı

Dünya genelinde en çok talep gören ameliyattır. Özel bir durumla karşılaşılmadığı sürece ameliyatlar 2-2,5 saat sürmektedir. Son yıllarda cerrahi alanda yaşanan gelişmelerle operasyonlar çok daha rahat geçmektedir. Narkoz esnasında herhangi bir ağrı duymazsınız. Halk arasında cesaret iğnesi adı verilen bir ilaçla ameliyat öncesi korku ve endişenizin giderilmesi sağlanır. Ameliyatınız biter bitmez uyandırılırsınız.
Operasyondan 2 gün sonra şişliğin ve ödemin en fazla olduğu dönemdir (kişinin yapısına ve uygulanan tekniğe bağlı değişir) ve sonrasında hızla çözülür Operasyonda 5 gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar alınır. Ve ten rengi bantla burnunuz bir hafta daha bantlanarak ödeminizin tama yakın çözülmesi sağlanır. Operasyondan yaklaşık 7 gün sonra, iyileşme süreciniz ve yaptığınız işe bağlı olarak işinize dönebilirsiniz Burun ucunda bir miktar hissizli olması normaldir. Bu durum 2-3 ay içerisinde azalarak tamamen düzelir Burun yapınıza bağlı olarak gerekirse size nasıl burun masajı yapılacağı gösterilir Lens kullanımı operasyondan 3 gün sonrası, hafif çerçeveli gözlük kullanımı 1 ay sonrası, ağır çerçeveli gözlük kullanımı 3 ay sonrası gibi başlanabilinir. Nefes alma zorluğundan dolayı burun etleri ve deviye septuma müdahale edilmişse, operasyon sonra burun tıkanıklığı normaldir, bu zamanla yaklaşık 2 ay içinde geçecektir. Bunun nedeni burun içindeki şişlik ve kabuklara bağlıdır. 2 hafta sonra hafif tempolu sizi yormayan egzersizlere, altı hafta sonra yüzmeye başlayabilirsiniz. Burun son şeklini yaklaşık 6ay-1yıl civarında alır. Araştırmalarda operasyon sonrası hastaların insan ilişkilerinde ve davranışlarında pozitif yönde gelişme gösterildiği görülmüştür. Sizde operasyondan 3. hafta sonra burnunuzun yaklaşık yeni şeklinin farkına varır ve keyfini çıkarmaya başlarsınız.

Ameliyat Sonrası

Eskiden yaşanan ameliyat sonrası ağrı ve bez tamponların çıkarılmasında yaşanan acı artık tarihe karıştı. Bez tamponların yerine kullanılan silikon tamponlar hem nefes almayı kolaylaştırıyor hem de çıkartılması esnasında hiç acı hissettirmiyor. Ameliyat sonrasında ise neredeyse hiç ağrı hissedilmiyor. Günümüzde, gözaltındaki morarmalar ve burundaki şişlikler eskiye nazaran daha hafif ve iyileşme süresi daha kısadır. Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise buruna ve yüze darbe almamak ve 8 hafta gözlük kullanmamaktır.

SIK SORULAN SORULAR

Burun estetiği ameliyatlarının yapıldığı ameliyathaneler steril ortamlardır. Görüşme için gelinen klinikler de ise covid 19 önlemleri üst düzey tutulmaktadır.Ameliyat esnasında Korona süreci fark etmeksizin herhangi bir enfeksiyon riski oluşmaması için hijyen oldukça önemlidir. Bu yüzden Korona sürecinde burun estetiği olacaksanız klinik seçiminize dikkat etmelisiniz.

Diş teli varken de burun estetiği yapılabilir. Diş teli burun estetiği için bir engel değildir.

Burun ameliyatı sonrası ciltte yağlanma görülmez.

Burun estetiği sonrasında özellikle ameliyattan sonraki ilk 6 hafta burun kanadının ya da septumun delinmesi enfeksiyon riskini ve alerjik reaksiyon riskini arttırabilir. Burunda gerçekleşmesi gereken doku iyileşmesini olumsuz olarak etkileyebilir. Tende renk değişikliklerine neden olabilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası koklama faaliyetlerinin birkaç haftaya kadar yapılmaması önerilir. Fakat hapşırmayı engellemek mümkün değildir. Kronik alerjiniz varsa bunun için ilaç kullanmanız önerilebilir. Hapşırmanız gerektiği durumlarda ise ağzı açık tutarak burun üzerindeki basıncı azaltmalısınız. Genel olarak hapşırmak ameliyat sonrası bir probleme neden olmaz.

Devlet hastanesinde burun estetiği yaptırmaya karar verdiyseniz kaza ve kırılma sonucu gerçekleşecek olan burun estetiğini SSK karşılamaktadır. Bunun dışında SSK burun estetiğini karşılamaz.

Ameliyatsız burun estetiğinin karşılığı dolgu uygulamasıdır. Küçük çaplı değişimler için uygundur. Hyaluronik asit dolgu ya da kişinin kendi bedeninden alınan yağların burnun gerekli noktalarına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Çok da belli olmayan sorunlar için belli bir süre için çözüm sağlar. Öte yandan dolgu uygulaması ile buruna ek bir madde enjekte edildiğinden yalnızca burun büyütme amaçlarında kullanılır. Bu yöntem ile burun küçülmesi mümkün olmamaktadır.

Gebelik döneminde burun ameliyatı kesinlikle yapılamaz. Hasta tarafından istenilirse bile doktor tarafından bu talep reddedilir. Bunun ana sebebi ise burun ameliyatının fetüse zarar verme potansiyelinin olmasıdır. Yalnızca kaza, kırık gibi travmatik durumlarda uygulanabilirliği vardır.

Burun ameliyatının ardından hastanede genelde 1 gün kalınmaktadır. 1 gün kalınmasının amacı hastayı gözlem altında tutmaktır. Şehir dışından ameliyat için geliyorsanız da 1 gece hastanede kalmanızın ardından taburcu olursunuz. Taburcu olunduktan sonra hasta il dışı veya yurtdışında yaşıyor ise evine gidip dinlenebilir. Uçak yolculuğu yapmasına engel bir durumu yoktur. Ancak verilen kontrol tarihinde tekrar gelmelidir.

TR_TR