ClickCease MEZOTERAPİ – CENK MELİKOĞLU
Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

MEZOTERAPİ

Mezoterapi

Mezoterapinin içerisinde besleyici vitaminler bulunmaktadır. Yoğunluklu olarak C vitamini mevcuttur. Yüz mezoterapi uygulaması, cildin ihtiyacı olan tüm vitamin, mineral desteğini sağlamaktadır.

Mezoterapi nedir ?

Orta deri tedavisi anlamına gelen “mezoterapi” tedavi gerektiren ağrılı veya hastalıklı bölgeye uygulanan mikro enjeksiyonlar ile tedavinin gerçekleştirilmesidir. Bu yöntem ilk defa 1952 yılında Fransa’da uygulanmıştır. Mezoterapi, çok ince ve kısa iğne uçları (4-6 mm’lik 29-30 g iğneler) kullanılmak suretiyle uygulanan bir tedavi yöntemidir.

İlaçların emilimi sırasında bir kısmı emilemeden atıldığı için; oral yoldan, kas veya damar içine yapılan enjeksiyonlarla alınan ilaçlarda miktarın tamamı ilgili organa ulaşamamaktadır. Bu yollarla alınan ilaçlar kan yolu ile diğer organlara da ulaşabildiği için yan etki gösterme ihtimali ortaya çıkmaktadır. Mezoterapi tedavisinde ise doğrudan ve sadece sorunlu bölgeye küçük miktarlarda yapılan mikroenjeksiyonlarla ilaç verildiği için yan etkiler en aza inmektedir.

Mezoterapide ilaçların bölgeden emilimi çok az olduğu için dolaşım sistemine ilaç geçişi de yok denecek kadar azdır. Yapılan enjeksiyon sayısı; hastaya, hastalığa ve enjeksiyonun yapılacağı bölgenin anatomisine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

SIK SORULAN SORULAR

Uygulama yapılacak cilt üzerine işlem öncesi uyuşma sağlanması için anestezik krem sürülmektedir. Saç teli kadar ince yapıya sahip enjeksiyonlar ile mezoterapi solüsyonları cildin altına enjekte  edilmektedir. Mezoterapi seanslar halinde uygulanmaktadır.

Yüz mezoterapi uygulaması cildin durumuna göre 4 seans veya 6 seans olarak düzenlenmektedir. Seans aralıkları 3 haftalık periyotlarla yapılmaktadır. Seanslar tamamlandıktan sonra istenirse yılda 1 kez veya 2 kez yaptırılabilir.

Mezoterapi uygulamaları işlem olarak ağrılı olmaması için yugulamadan hemen önce anestezik kremler uygulanır ve uyuşması sağlanır. Ancak mezoterapinin içerisinde bulunan yoğun C vitamini sebebi ile ciltte bir miktar yanma olabilmektedir. Dayanılamayacak düzeyde bir yanma değildir.

Yüz mezoterapisi yapıldıktan 2 -3 hafta sonra etkisini göstermeye başlamaktadır. 6 ay kadar da devam etmektedir.

Bu uygulama sonrasında şişlik oluşmaz. Ancak kızarıklık görülebilen durumdur. İşlemden sonra yapılan soğuk uygulama ile birlikte kızarıklık kaybolmaktadır.

Yüz bölgesi hassas bir alan olduğu için nadir de olsa yüz mezoterapisinin şişlik, hassasiyet, kaşıntı ve benzeri gibi yan etlileri olabilmektedir.

TR_TR