Opr. Dr. Cenk MELİKOĞLU

SON YAZILAR

Genel

Kapalı Yöntem Burun Estetiği

Kapalı Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatları, gelişen teknolojiye de bağlı olarak pek çok farklı teknikle uygulanabilir. Özellikle açık ve kapalı olarak uygulanan burun estetiği ameliyatlarından sonra hastaların iyileşme süreleri oldukça kısalmıştır. Kapalı burun estetiği, burun içenden yapılan ince kesiler ile buruna müdahale edilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Bu ameliyatlardan sonra iz kalma ihtimalinin olmaması, burnun daha doğal görünmesi, ameliyat süresinin daha kısa olması ve hastaların iyileşme döneminin daha kısa sürmesi, hastalar tarafından çok daha fazla tercih edilmesini sağlamıştır. Kapalı burun estetiğinde önemle olan nokta, bu ameliyatın çok zor olduğudur. Doktorlar, kapalı olan buruna müdahale ederken daha çok zorlanırlar. Bu nedenle bu tür ameliyatları yapacak olan doktorların uzman ve deneyimli olması çok önemlidir.

Kapalı burun estetiği avantajları nelerdir?

• Kapalı burun estetiği ile burnun içinden kesi yapılır. Bu nedenle burnun içindeki yumuşak doku ve deri kısmı zarar görmez.

• Kapalı olarak yapılan burun estetiğinde yara izi içeriden olduğu için dışarıdan görülme ihtimali yoktur.

• Bu ameliyatlarda kesilen sinir miktarı oldukça azdır. Bu nedenle hastalar, ameliyattan sonra çok daha az uyuşukluk hissederler.

• Bu ameliyatlar ile burun ucu çok daha iyi desteklenebilir.

• Bu ameliyatın ardından oluşacak şişlik, açık ameliyata göre çok daha azdır ve kısa sürelidir.

• Bu ameliyat ile burun içine çok daha küçük ve ince kesiler atılır. Bu kesiler cerrahi aletler yardımıyla yapılır. Bu nedenle burun içinde oluşacak yara ihtimali oldukça azdır.

• Bu ameliyatın ardından hastaların iyileşme süresi daha kısadır, daha ağrısızdır ve daha konforludur.

• Bu ameliyat, açık olarak yapılan burun estetiğine göre çok daha kısa sürer.

Kapalı burun estetiği hangi durumlarda uygulanır?

Kapalı burun estetiği ameliyatlarında burun estetiği ile ilgili pek çok sorun tedavi edilebilir. Bu sorunlar; burun ucu düşüklüğü, burun kemiği eğriliği, burun kemerinin olması, burun kanatları sorunu ve burun sırtı sorunu şeklinde sayılabilir. Bunlarla birlikte daha pek çok sorunun tedavisi de sağlanır. Bu ameliyatlar ile kırma işlemi yapılamadan, törpüleme teknikleri kullanılarak burun sorunları düzeltilir. Gerekli olan durumlarda kıkırdak doku naklinin yapılması da sağlanır.

Kapalı burun estetiği öncesi süreç nasıldır?

Kapalı burun estetiğinden önce hastaların detaylı olarak muayene edilmesi sağlanır. Burunda olan fonksiyonel ve fiziki sorunlar belirlendikten sonra ameliyat yöntemine karar verilir. Ameliyatın kapalı olarak yapılmasının ardından burnunun nasıl görüneceği, 3 boyutlu olarak hastalara gösterilir. Burnun nasıl düzeltileceği ve yüze en uygun şeklin belirlenmesi için 3 boyutlu simülasyonlar kullanılır. Ameliyat öncesi hastaların anestezi duyarlılığı test edilir. Rutin ameliyat testleri de tamamlandıktan sonra ameliyat gününe karar verilir.

Kapalı burun estetiği nasıl yapılır?

Kapalı burun estetiği ameliyatları genellikle, genel anestezi altında uygulanır. Eğer hastaların burnunda çok önemli sorunlar yoksa ve ameliyatta müdahale edilecek alan daha azsa, loka anestezi de tercih edilebilir. Ameliyat süresi ortalama olarak 1-3 saat arasındadır. Ameliyat sırasında cerrahi aletler kullanılarak hastaların burnunun içinden kesi yapılır. Bu kesiler ile buruna gerekli müdahaleler yapılır ve atılan estetik dikişler ile ameliyat tamamlanır.

Kapalı burun estetiği sonrası süreç nasıldır?

• Bu ameliyatın ardından hastaların hastanede kalış süresi, verilen anesteziye göre değişir. Hastalar lokal anestezi altında ameliyat oldularsa aynı gün içinde evlerine taburcu edilir. Hastaların genel anestezi almasının sonucunda bir gün gözetim altında kalmaları istenir.

• Ameliyatın ardından kanamanın azalması için hastaların burnuna silikon ateller ve koruyucu bant takılır. Bu ateller nefes alabilen türden olduğu için hastalarda nefes alma sorunu yaşanmaz. Bu sayede alçı ve tampon kullanımları ciddi şekilde azalmıştır ve hastaların ameliyat sonrası konforlu süreç yaşaması sağlanmıştır. Burnun içine konulan ateller 2-3 gün sonra alınır.

• Hastaların burun içine estetik dikişler atılacağı için bu dikişler kendiliğinden erir ve alınmasına gerek yoktur.

• Ameliyatın ardından ilk 48 saat boyunca hafif şişlik ve ödem görülmesi normaldir. Bunlar, kendiliğinden geçecektir.

• Hastalar günlük yaşamlarına 1 hafta ya da 10 gün sonra dönebilirler.

• Ameliyatın ardından ilk bir hafta boyunca hastaların yüksekte yatmaları ve başlarının altında en az iki yastık kullanmaları tavsiye edilir.

• Hastaların iyileşmeye başlaması ortalama olarak 6 hafta sürer.

• Ameliyatın ardından 3 gün sonra banyo yapılabilir.

• Hastaların iki ay boyunca ağır sporlar yapmamaları ve güneş ışınlarından uzak durmaları gerekir.

• Yaklaşık 2 ay boyunca güneş gözlüğü kullanılmamalı, bunun yerine şapka tercih edilmelidir.

• Güneş ışınlarının direkt etkisinden burnun korunması için en az bir ay süreyle, koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Genel

Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği

Burun yapısı, bazı durumlarda kemerli olmasa bile burun ucunda oluşan çeşitli şekil bozuklukları nedeniyle kötü görünebilir. Bu bozukluklar, burun ucu estetiği ile giderilir. Burun ucu estetiği, burnunda kemerli yapı olmayan ve yalnızca burun ucu düşüklüğü, burun ucu genişliği gibi sorunlar görülen hastalar için yapılan işlemlerdir. Bu işlemler sırasında burun kemiklerine ve kıkırdak yapısına müdahale edilmez. Yalnızca burun ucundaki şekil bozuklularının giderilmesi için ufak müdahaleler yapılır. Bu nedenle uygulanması, diğerlerine göre daha kolay olan ve daha az süren estetik ameliyatlardır.

Burun ucu estetiği kimler için yapılabilir?

Bu estetik operasyonlar, psikolojik açıdan sağlıklı olan ve fiziksel olarak gelişimini tamamlamış olan kişiler için uygulanır. Kemik gelişimi bireylere göre değişmekle birlikte ortalama olarak 16-18 yaş arasında tamamlanır. Bu yaşlardan sonra burun ucu estetiği yapılabilir ancak gerekli olan acil durumlarda, bu yaşlardan önce de müdahale edilebilir.

Burun ucu estetiği burun asimetrisi olan, burun ucu düşüklüğü görülen, mandal ile sıkıştırılmış burun gibi görünen burun yapısı olan ve burun ucu genişliği olan kişiler için uygundur. Burnu kemerli yapıda olan kişiler için yalnızca burun ucu estetiği yapılması yeterli değildir. Bu kişiler için daha büyük olan burun estetiği ameliyatları tercih edilmelidir.

Burun ucu estetik ameliyatında hangi işlemler yapılabilir?

Burun ucu estetik ameliyatları ile burun ucunda bulunan tüm orantısızlıklar ve şekil bozuklukları giderilebilir. Bunlara ters V deformesi, burun deliklerinin fazla görünmesi, burun ucunun düşük olması, burnun fazla asimetrik olması, burun ucunun normalden uzun olması gibi durumlar dahildir. Bu ameliyatlar ile burun ucunda her türlü değişiklik yapılması, burada bulunan asimetrinin giderilmesi ya da burun deliklerini küçültülmesi işlemleri yapılabilir. Burun ucu estetiği ile burun yapısının daha estetik görünmesi sağlanırken aynı zamanda daha işlevsel hale gelmesi amaçlanır.

Bu estetik operasyonlar ile burun ucunun daraltılması, kaldırılması, indirilmesi, küçültülmesi, büyütülmesi, genişletilmesi ve burun ucu ile üst dudak arasındaki açısının değiştirilmesi sağlanabilir.

Burun ucu estetiği öncesi süreç nasıldır?

Bu estetiği olmak isteyen hastaların öncelikle fiziki muayeneleri yapılır. Hastaların beklentileri ve öncelikleri doktorlar tarafından tespit edilir. Yapısal olan şekil bozuklukları tespit edildikten sonra hastaların farklı açılardan yüz fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflar kullanılarak, hastaların yüzüne en uygun burun ucu modeli belirlenir. Belirlenen modeller hastalara gösterilir ve hastanın istediği modelde karar kılındıktan sonra ameliyat tarihine karar verilir. Ameliyattan önce dikkat etmeniz gerekenler ise şöyledir;

 • Ameliyatınızı olmadan önce kan sulandırıcı ilaçların ve yine aynı özellikte olan bitkisel çayların kullanımı bir hafta önce bırakılmalıdır.
 • Sürekli olarak kullanmanız gereken ilaçlarınız varsa bu konuda doktorunuza bilgi vermeniz gerekir.
 • Ameliyattan bir hafta önce hastaların, iyileştirmeyi geciktireceği için sigara kullanımı bırakmaları gerekir.
 • Ameliyat genel anestezi altında uygulanacaksa, hastaların en 6 saat öncesinden bir şeyler yiyip içmeyi bırakmaları gerekir. Lokal anestezi ile yapılacak olan ameliyatlarda hastaların çok hafif kahvaltı yaparak gelmeleri tavsiye edilir.

Burun ucu estetiği nasıl uygulanır?

Burun ucu estetiği ameliyatları kapalı teknikle uygulanır. Burun ucuna yapılan kesiler içerden atıldığı için dikiş izi kalmaz ve dışarıdan görünmez. Bu ameliyatlarda burnun kıkırdak ve kemik yapısına dokunulmadan, yalnızca burun ucu için düzeltme işlemleri yapılır. Genellikle lokal anestezi ile yapılan bu ameliyatlardan sonra koruyucu bant ya da atel takılmasına gerek kalmaz. Ameliyatın ardından gerekli görülen durumlarda silikon bantlar ya da ateller kullanılır.

Ameliyat sırasında burun ucundaki soruna bağlı olarak kıkırdak ve yumuşak doku üzerinden işlem yapılır. Burunda meydan gelen şekil bozuklukları giderildikten sonra ameliyat tamamlanır. Ameliyatın süresi otalama olarak 30 ile 60 dakika arasındadır. Burnun içine atılan dikişler kendiliğinden eriyebilen özelliktedir. Bu nedenle dikişlerin alınmasına gerek kalmaz.

Burun ucu estetiği sonrası süreç nasıldır?

 • Burun ucu estetiği ameliyatlarından sonra hastalar, genellikle aynı gün içinde evlerine taburcu edilir.
 • Bu ameliyatlarda yalızca kıkırdak ve yumuşak dokuya müdahale edildiği için şişlik ve morluk görülme ihtimali oldukça düşüktür.
 • Bu ameliyatın iyileşme süresi oldukça kısadır. Ameliyattan sonraki ilk gün başın yüksekte tutulması ve soğuk kompres uygulanması ile iyileşme süresi daha da kısaltılabilir.
 • Buruna takılan silikon ateler ve koruyucu bantlar bir hafta sonra alınır.
 • Bu ameliyatın ardından burnun içini temizlemek için burun spreyi kullanılmalıdır.
 • Hastalar ameliyattan bir hafta sonra normal hayatlarına dönebilirler.
 • Burun ucunda hissizlik meydana gelebilir ve bu durum 1-2 ay kadar sürebilir.
 • Bu ameliyatlarda ilk 3 ay içinde hızlı iyileşme görülür. Tam olarak iyileşme dönemi ise 6 ay ile 1 yıl arasındadır.
 • Bu ameliyattan 3 gün sonra lens kullanımına başlayabilirsiniz. Hafif çerçeveli gözlükleri kullanmak için 1 ay beklemelisiniz.
 • Hafif sporları yapmaya başlamak için bekleme süreniz 2 haftadır. Ameliyattan 2 ay sonra ise normal tempolu olan sporları yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Ameliyatın ardından 1-2 gün sonra, burnun üzerine konulan özel bantları ıslatmamak şartı ile duş almanız mümkündür.
 • Bu ameliyatlardan sonra ağrı görülmez ancak hafif sızlama şeklinde görülen ağrılar için ilk birkaç gün kullanılması şatı ile ağrı kesiciler verilebilir.
Genel

Selülit Nasıl Oluşur?

Selülit tedavisi günümüzde birçok kişinin merak ettiği ve önemle üzerinde durduğu bir konudur. Bunun nedeni, selülitin belli başlı bölgelerde pürüzlü görüntü oluşturması ve bunun giderilmesinin istenmesidir. Selülitin nasıl oluştuğuna bakıldığında yağlanmanın daha fazla olduğu kadınlarda bu duruma çok sık rastlanmaktadır. Erkeklerde kas yapısı daha gelişmiş olduğu için yağlı gözeneklere daha az rastlanır. Kadınlarda ise karın ve bacak bölgeleri, kalçalarda çok sık görülebilir. Ancak rutin spor yapan ve kas kütlesini yoğun tutan kişilerde az görülmekte ya da hiç görülmemektedir. Teknik olarak oluşumuna bakılırsa, ciltteki gözeneklerin içerisinde yağ tabakaları vardır ve bu yağ tabakalarının gözeneklere dolması çukur görüntü nedenidir. Selülit tedavisi  olarak bu görüntüyü giderebilirsiniz.

Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Selülit tedavisi için günümüzde çok sayıda ürün görülebilir. Birçok marka serum ve sıkılaştırıcı ürünlerini piyasaya sunmaktadır. Bu gibi hizmetlerden yararlanarak ve bazı takviyelerle de selüite çözüm bulabilirsiniz. Bu selülit tedavisi çözümü genellikle  spor yapmadan ve kolay şekilde selülitlerden kurtulmak isteyen kişilere yöneliktir.  Bunun dışında bazı güzellik merkezleri birtakım araçlardan yararlanarak, lazerli ışınları da kullanarak selülit tedavisi  yapabilir. Bu da rutin gerektiren, belli bir süre boyunca seans yapmak gerektiren bir durumdur.  Eğer rutinlertamamlanırsa ve uzman görüşleri de dikkate alınırsa bu durumda sonuç verebilir.

Selüliti Sporla Geçirmek

Selülit tedavisi için en etkili yöntemlerden biri spor yapmak, beslenmede yağ eksiltmek şeklindeki uygulamadır. Yani kendinize bir yön belirledikten  sonra yapılması gereken bunu uygulamaktır.  Spor yaparak selülitlerinizden kurtulma şansınız diğer selülit tedavisi yöntemlerine göre daha fazladır. Yani  sporu düzenli yaptığınız ve de beslenmeye daha çok dikkat ettiğiniz düşünülürse bu durumda sonuç almak da mümkündür. Yani burada önemli olan yağ tabakasının erimesini sağlamak ve kasa dönüşmesine destek vermektir.  Zaman içerisinde selülit görüntüsü gider ve bir süre sonra yok olur.  Ancak kalıcı olarak değişiklik için mutlaka beslenme ve spora dikkat etmek gerekir.

Genel

Kışın Cildinize Kimyasal Peeling Yaptırmayı Unutmayın !

Kimyasal peeling ile neler tedavi edilebilir?

Yanık ve herediter faktörlerin deride oluşturduğu kırışıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, karaciğer lekeleri, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık veya yüzdeki koyu renkli lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri peeling ile düzeltilebilir, hatta iyileştirilebilir. Aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır. Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni deri gelir. Yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha düzgün ve daha homojendir.

Neler tedavi edilemez?

Derideki gevşeme ve sarkmalar düzeltilemez. Kimyasal peeling işlemi yüz gerdirme, kaş kaldırma işlemlerinin yerini tutmaz. Gözkapağı düşüklüğünü gidermede de etkili değildir. Derin çukurlarda bir dereceye kadar yardımcı olabilmektedir. Küçük çukurlar ve izlerde ise çok etkilidir.

Nasıl uygulanır?

Yüz, boyun, göğüs, eller ve kollara doktorun seçimi ve hastanın derisinin durumuna göre bir asit solüsyonu seçilerek hastane şartlarında uygulanabilir. Deri, yağlarından arındırıldıktan sonra tedavi alanına uygulama yapılır. İşlem esnasında 5-10 dakika kadar hafif yanma ve batma görülebilir. İşlem sonrası normal günlük yaşama hemen dönülebilir. İstenilen sonuçları elde etmek için birkaç seans gerekebilir.

Genel

Mezoterapinin yan etkileri nelerdir?

Mezoterapinin ciddi bir yan etkisi yoktur. Onemli olmayan bazı yan etkiler görülebilir. Mezoterapi uygulayan uzman hekimin bilgisi ve pratiği bu yan etkilerin daha da az olmasını sağlar. Bahsedilen yan etkiler şunlardır:

Cilt ve cilt altı ile ilgili yan etkiler
Bu yan etkiler genellikle kızarıklık, fazla morluk, iğne yerlerinde ufak şişlikler şeklindedir. Ancak bu yan etkiler, gereğinden fazla sık aralıklarla ilaç verme sonucu oluşur. Dolayısıyla mezoterapiyi iyi bilen bir hekim bu yan etkilere sebep olmaz. Mezoterapiyi çok sık aralıklarla yapmanın, iyileşmeyi sağlamada ayrı bir yararı yoktur. Kötü sterilize edilmiş bir iğne kullanılırsa veya iğneleme işlemi uygun teknikle yapılmazsa yine bu cilt lezyonları ortaya çıkabilir. Ciddi cilt lezyonlarının çıkması halinde tedaviyi durdurmak gereklidir. Tedavi en iyi şekilde yapılmasına rağmen ufak çapta morluklar olabilir, ancak bunlar birkaç günde geçecektir, tedavinin seyrini değiştirmez.

Alerji
Mezoterapide çok düşük dozda ilaç kullanıldığından alerjik reaksiyonlar çok nadirdir. Yine de hekim tedaviden önce hastaya alerjisi olup olmadığını sorup gerekli önlemi alması gereklidir. Mezoterapide alerjik durum, tedaviden birkaç dakika veya saat sonra, tedavinin uygulandığı bölgede böcek ısırmasına benzer yanmalar, kabarıklıklar, kızarıklıklar, kaşıntılı kırmızı plaklar şeklinde kendini gösterir. Bu şikayetler ya kendi kendine veya alerjiye karşı ilaç kullanmak suretiyle geçecektir. Bu durumda mezoterapiyi kesmek gerekmez. Bundan ilaç sorumludur. ilacın değiştirilmesiyle problem ortadan kalkar.

Flaş (yüz kızarması)
Bu, bazı ilaçların kullanılmasına bağlı bir durumdur, alerjik bir olay değildir. Mikrosörkülasyon üzerinde bazı ilaçların dilatasyon etkisinin fazla olmasından ileri gelmektedir. Hekimler tarafından bilinen bir etkidir ve mezoterapiye özgü değildir. Tüm vücutta sıcaklık basması hissedilebilir ve yüzde flaş meydana gelebilir. Buna mide kazınması da eşlik edebilir. Bu olay, mezoterapi seansından hemen sonra meydana gelir. Bu hoş olmayan yan etki çok enderdir, ancak önemli de değildir. Bazı mezoterapistler bunu, tedavinin etkinliğinin bir kanıtı olarak görmektedirler. Flaş 30-45 dakika sonra tamamen ortadan kalkar.

Şikayetlerin geçici olarak artması
Bu yan etki düzenli tedaviye rağmen ortaya çıkabilir. Mezoterapiye özgü gibi görünen bir yan etkidir. Bu reaksiyon “ters etki” olarak adlandırılır. Seanstan 1-3 gün sonra ortaya çıkabilir. Tedavi edilen ağrılarda bir artış söz konusudur. Bu, 3-5 gün sürebilir. Ayrıca, şikayetlerin artması hali tedavi süresince sadece bir defa görülebilir. Başlangıç seanslarında daha sıkça görülür.

Şunu belirtmek gerekir ki yan etkiler nadirdir. Mezoterapinin etki alanına giren hastalıklarda, tedavi sonrası genellikle mükemmel bir iyilik hali söz konusudur. Teknik doğru uygulanıyorsa ciddi bir risk hemen hemen hiç yoktur.

Genel

Alın dolgusu Ağrılı bir uygulama mı?

Alın dolgusu yağ enjeksiyonu ile yapılacaksa öncesinde hastaya liposuction ameliyatı yapılması ve gerekli miktarda yağ alınması gerekir. Hastaya yapılacak olan enjeksiyon kök hücre destekli olacak ise hücrelerin sağlık bakanlığı onaylı laboratuvarda çoğaltılması gerekir. Hastaya enjeksiyon sırasında lokal anestezi yada sedasyon verilerek uygulama yapılır. Sonrasında oluşacak olan ağrılar basit ağrı kesiciler ile giderilebilir.

Hastaya hyaluronic asit dolgu yapılacak ise muayenehane ortamında önceden anestezik krem sürülür ve hasta sadece çok hafif bir iğne acısı hissedebilir.

Alında görülen en yaygın şekil bozuklukları nelerdir?

Alında görülen en yaygın şekil bozuklukları mimik ve yaşlanmaya bağlı çöküklükler ve kırışıklıklardır. Kimi zaman doğuştan veya kazaya bağlı çöküntüler görülebilir.

Dolgu uygulamasının yararlı olduğu durumlar:

Dolgu uygulaması yüzde oluşmuş hacim kayıplarında, yaşlılık belirtilerine bağlı görünümün giderilmesinde yararlıdır. Aynı şekilde el üstünde yaşa bağlı istenmeyen görüntüyü giderici uygulamalar da yararlıdır.

Alın dolgusu nasıl yapılır?

Alın dolgusu 2 şekilde yapılır.

Hyaluronik asit kullanarak

Muayenehanede hazır dolgu maddesi ve enjeksiyonla yapılan basit bir işlemdir.

Yağ enjeksiyonu ile alın dolgusu

Hastadan liposuction ile yağ alınarak yapılır, hastane ortamında yapılır.

Kök hücre destekli yağ enjeksiyonu uygulamasında hastadan liposuction ile yağ alınır, alınan yağdaki kök hücreler ayrılıp çoğaltılması için sağlık bakanlığı onaylı laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda çoğaltıldıktan sonra, kişinin kendi yağıyla karıştırılarak cerrah tarafından uygulaması yapılır.

Genel

Genital estetik hakkında bilinmesi gereken şeyler

 1. Labioplasti (Labium estetiği – büyük ve küçük dudaklara yapılan müdahaleler)

Labium adı verilen dudaklar dış genital yapıyı oluşturan daha kalın ve dolgun olan kısımlar yani büyük dudaklar ile daha içte yerleşen ince olan küçük dudaklardır.

Zaman içinde kişisel özelliklere bağlı olarak ya da yaşa bağlı sarkmalar uzamalar görülebilir. Bu durum görüntü bozukluğuna neden olmaktadır. Örneğin mayo, bikini giyildiğinde önde kabartı şeklinde durmasıyla rahatsızlık verebilir ya da cinsel ilişki sırasında girişi kapatarak zorlanmaya ya da ağrılı ilişkiye neden olabilir.

Basit bir operasyon ile bu uzamış ya da sarkmış dudaklar kısaltılabilir ve şekillendirilebilir. İçi boşalmış, gevşemiş dudaklar ise dolgunlaştırılabilir.

Labioplasti sonrası hasta rahatlıkla günlük hayatına dönebilir. Ancak iyileşme süresi boyunca 4-5 hafta kadar cinsel ilişkide bulunmamak gerekir.

 1. Vaginoplasti (Vajina estetiği – vajina daraltma işlemleri)

Halk arasında vajina estetiği olarak bilinen vaginoplasti, cerrahi olarak ya da lazer ile yapılabilir. Lazer ile vajinal estetik hızlı bir işlemdir. Zaman içinde yapısal olarak ya da vajinal doğumlara bağlı olarak genişlemelere sık rastlanmaktadır. Bu gibi şekil bozuklukları cinsel birliktelikte alınan zevkin hem kadın hem de erkek tarafından azalması ya da yok olmasına neden olabilir. Cerrahi müdahale ile gevşeyen doku fazlalığı alınarak daraltma ve etraf dokuların gençleştirilmesi sağlanmaktadır.

Son zamanlarda lazer yöntemi ile ofis ortamında anestezi gerektirmeden çok kısa ve kolay bir yöntemle de vajina daraltma işlemi yapılmaktadır. Öyle ki bu amaçla geliştirilen aletler her geçen gün daha ileri safhaya ulaşmakta, şimdilerde ise lazerden sonra radyofrekans dalgalarını kullanmak kaydıyla çok daha etkili ve başarılı bir şekilde vajen daraltma işlemleri yapılabilmektedir.

 1. Doğum sonrası yırtılma izlerinin onarılması

Vajinal doğum esnasında bebeğin başının rahat çıkması için gerekli durumlarda epizyotomi işlemi uygulanabilir yani bazı kesiler yapılabilir. Bu kesilerin iyi onarılmadığı, kötü dikiş tekniği kullanıldığı zaman ya da hiç yapılamayıp vajinanın hazırlanamadan kendiliğinden şekilsiz ve kontrolsüz bir şekilde yırtıldığı durumlarda genital bölgede çirkin görüntüler kalabilmektedir. Kadınları ciddi anlamda mutsuz eden bu durumdan kurtulmak mümkün. Skar dokuları lokal anestezi kullanılarak basit bir şekilde çıkarılabilmekte, dokular düzgün bir hizada karşılaştırılarak yeniden dikilmektedir. Bu esnada oluşan iç doku gevşemeleri ya da sarkmaları da düzeltilir. Vajina estetiği sonrası hasta günlük hayatına hemen dönebilir ancak iyileşme periyodu boyunca yani 6 hafta kadar cinsel ilişki yasağı konulmaktadır.

 1. Kızlık zarı dikilmesi

Sosyal ya da ailevi nedenlerle hastalar tarafından talep edilen kızlık zarı onarımı da genital estetik müdahaleler arasında yer alır.

 1. Mons pubis (vajina üst kısımları-dudaklar bölgesi) dolgunlaştırılması

Kolay, hızlı hastanın günlük hayatını sekteye uğratmayan minik müdahalelerdir.

Genel

Genital estetiğin kadının hayatına getirdikleri

Genital estetikte uygulanan işlemler kolay ve yüz güldürücüdür. Hastaların işlem sonrası kısa sürede iş ve sosyal hayatına dönmesi de kadınların konuyla yaklaşımını ve konuşulmasını tabu olmaktan çıkarmış durumdadır. Hasta-doktor arasındaki güvene dayalı olması iletişim sayesinde işlemler sonrası alınan yüz güldürücü sonuçlar da memnuniyet vericidir. İlerlemiş ve hızlı tıbbi teknikler sayesinde artık hastalar kolaylıkla istediği sonuca ulaşabilmektedir. Genital estetik kadınların yaşamını önemli ölçüde değiştirmektedir. Bu değişimler şu şekilde özetlenebilir:

 • Genital estetikler sonrası kadınlar kendilerini daha iyi hissediyor ve özgüveni artıyor.
 • Spor kıyafetleri, tayt, mayo ya da bikini giydiği zaman daha estetik bir görünüme kavuşuyor.
 • Cinsel ilişkide ağrı yaşamıyor, zorluk çekmiyor ve aldığı zevk daha fazla oluyor.
Genel

Migrenin Neden Olabileceği İstenmeyen Sonuçlar

Bazen migren ağrısını kontrol etmeye çalışmak farklı sorunların oluşmasına neden olabilir;

 • Mide ve bağırsak hastalıkları: Bazı yüksek doz veya uzun bir süre alınan ağrı kesiciler, özellikle karın ağrısı, kanama, gastrit, ülser gibi mide ya da bağırsak hastalıklarına sebep olabilir.
 • Aşırı ilaç kullanımı sonucunda baş ağrısı: Son üç ay içerisinde ayda on günden fazla yüksek doz reçeteli veya reçetesiz ilaç almak ciddi, hiç geçmeyen, sürekli olabilen ilaç aşırı kullanım baş ağrısına neden olabilir.
 • Aşırı ilaç kullanımı baş ağrısı, ilaçların ağrı giderici özelliklerini kaybetmesi ve kendileri baş ağrısına neden olmaya başladıklarında ortaya çıkar. Bu kısır döngü daha fazla ağrı kesici kullanmayı gerektirebilir. Ancak bu da ağrıyı gidermemekle birlikte sadece baş ağrısının daha da kronik hale gelmesine sebep olacaktır.
 • Serotonin sendromu: Serotonin sendromu nadir fakat potansiyel olarak yaşamı tehdit eden vücudun aşırı serotonine maruz kalmasıdır. Serotonin sendromu açısından dikkatli olunmalı ve ilaçlar doctor kontrolünde kullanılmalıdır.
 • Kronik migren: Migren atakları süreğen hale gelebilir. Son üç ayda içerisinde ayda 15 gün veya daha fazla ağrılı gün sayısı olan kişilerin kronik migren açısından nöroloji uzmanı ile görüşmeleri önerilir.
 • Migren statusu: Migren atağı tedavi edilmezse veya yetersiz tedavi edildiği durumda 4 ila 72 saat sürebilir. Üç günden uzun süren şiddetli migren atakları “migren statusu” denilir.
 • İnfarkt (damar tıkanıklığı) olmadan inatçı aura: Genellikle aura denilen geçici nörolojik bozukluklar baş ağrısı başladıktan sonra geçer. Ancak bazen aura ağrı düzeldikten sonra da devam eder ve bir haftadan fazla sürebilir. İnatçı aura durumunda beyin mutlaka radyolojik olarak MR ile görüntülenmelidir ve beyinde doku hasarı veya başka herhangi bir sorun olmadığı teyid edilmelidir.
 • Migrenöz infarkt (beyin damar tıkanıklığı): Bir saatten daha uzun süren aura olduğu durumda olası beyin damar tıkanıklığı açısından bir nöroloji uzmanı ile görüşülmesi önerilir. Doktorunuz olası beyin damar tıkanıklığı ya da kanamasını dışlamak için beyin görüntülemesi isteyebilir.
Genel

Migrenin Tetikleyicileri

Migren ataklarını tetikleyebilen bir çok unsur vardır:

 • Kadınların yaşamış olduğu hormonal değişiklikler sebebiyle migren ataklarının ortaya çıkması kolaylaşır. Östrojen dalgalanmaları birçok kadının baş ağrılarını tetikleyebilir. Migren öyküsü olan kadınların, östrojen seviyesinde bir azalma yaşandığında adet öncesi ya da devamında baş ağrısı yaşayabilirler. Hamilelik veya menopoza girme dönemi migrenin ortaya çıkmasına neden olabileceği gibi, var olan migren ataklarının seyrini değiştirebilir.
 • Oral kontraseptif (doğum kontrol hapları) ve hormon replasman (yerine koyma) tedavisi gibi hormon ilaçlar da migrenin seyrini kötüleştirebilir.
 • Bazı gıda maddeleri; eskimiş peynir, tuzlu ve işlenmiş gıdalar migreni tetikleyebilir. Birçok yiyecekte bulunan tatlandırıcı aspartam ve koruyucu monosodyum glutamatın, migreni tetikleyebildiği bilinir.
 • Yemek düzeninin değişmesi öerneğin; öğün atlamak ya da aşırı yemek de migren atağının ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir.
 • İçecekler; Alkol, özellikle şarap ve yüksek kafeinli içecekler migreni tetikleyebilir.
 • Stres, migren ataklarında önemli bir rol oynar. İşte veya ev hayatında yaşanan stres sık migren ataklarının nedenlerinden olabilir.
 • Yüksek sesler, parlak ışıklar ya da güneş ışığına maruz kalmak migren atağını başlatabilirler. Bazı koku çeşitleri önerğin; parfüm de dahil olmak üzere, tiner, sigara dumanı gibi bazı kokular migren atağını tetikleyebilir.
 • Uyku ve uyanıklık düzenindeki değişiklikler de migrenin bilinen tetikleyicilerindendir. Uykusuzluk, aşırı uyku, uyku kalitesindeki bozulmalar ve jet lag gibi durumlar migren atağının sıklaşmasına ya da ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Cinsel aktivite ya da yoğun fiziksel efor migren ataklarını ortaya çıkabilir.
 • Çevredeki havai basınç veya barometrikdeğişiklikler migreni tetikleyebilir.
 • İlaçlar; nitrogliserin gibi vazodilatörler (damar genişleticiler) veya oral kontraseptifler (doğum kontrol hapları) migreni kötüleştirebilir.

Risk Faktörleri

Aşağıda nedenler, kişide migren ortaya çıkma riskini arttırabilir:

 • Eğer migrenli bir aile üyesi varsa, kişide migren gelişme ihtimali artar.
 • Migren, herhangi bir yaş döneminde ortaya çıkabilir. Ergenlik dönemiyle birlikte hormonal değişiklikler migrenin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynar. Ancak migren atakları genellikle 20-30 yaş aralığında başlar. Takip eden yıllarda yavaş yavaş migren ataklarının şiddet ve sıklığında azalma görülebilir.
 • Kadınlarda migren, erkeklere oranla daha sık görülür. Çocukluk döneminde migren sıklığı erkeklerde daha fazladır, ancak ergenlik dönemi ve sonrasında kızlarda görülme sıklığı erkeklere oranla belirgin olarak artış gösterir.
 • Migrenli kişilerde, baş ağrısı adet döneminin hemen öncesinde veya başlangıcından sonra ortaya çıkabilir.

Hamilelik veya menopoz sırasında da migrenin karakteri, görülme sıklığı değişebilir. Migren genellikle menopoz sonrasında geçer. Bazı kadınlar migren ataklarının gebelik sırasında başladığını ya da kötüleştiğini söyleyebilir. Birçok migren hastasında, gebelik sürecinde migren atakları görülmez. Ancak migren genellikle doğum sonrası dönemde yeniden ortaya çıkar.

TR_TR