Göz Altı Işık Dolgusunda Kullanılan Maddenin İçeriği Nedir?

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz altı ışık dolgusu, cilt dokularının derinliğindeki hidrasyon seviyesinin arttırılmasını ve cilt renginin düzeltilmesini sağlayan bir tedavi tekniğidir. Göz altı problemleri kişinin normalde olduğundan daha yorgun ve yaşlı görünmesine sebep olabiliyor. Genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklanan morluk problemlerinde göz çevresi için kullanılan kozmetik ürünler herhangi bir çözüm sağlamayıp maalesef tedaviye yönelik ürünler değillerdir. Kişinin bu durumdan kurtulması, daha kalıcı ve etkili bir çözüme ulaşabilmesi için göz altı ışık dolgusu tedavisi uygulaması önerilmektedir. Işık dolgusu tedavisi sayesinde göz altı ile yanaklar arasındaki derinlik farkı giderilebilir ve göz altında oluşan çukurluklar yanaklar ile aynı hizaya getirilerek renk farkının eşitlenmesi amaçlanmaktadır. Yapılan bu uygulama sayesinde göz altının çevresinde gereken oranda yükseltme sağlanabilir. 

Göz Altı Işık Dolgusunda Kullanılan Maddenin İçeriği Nedir?

Işık dolgusunda kullanılan malzeme hyaluronik asit içeren bir dolgu  maddesidir. Bu formülasyon cildi güzelleştirmek ve parlaklaştırmak için cildin beslenmesini sağlamakta ve kaybedilen nemin  geri kazanılmasını amaçlanmaktadır.

Göz Altı Işık Dolgusu İşlemi Nasıl Yapılır?

Tüm dolgu  uygulamalarında olduğu gibi göz altı ışık dolgusu uygulaması da ince uçlu iğnelere sahip olan enjeksiyonlar ile yapılır. Dermal hyaluronik asit dolgusu ilk olarak özel bir işlemden geçirilir. Ardından çapraz bağların bulunduğu bölgeye bu dermal dolgu enjekte edilerek, kişinin şikâyetlerini geçirilmesi amaçlanmaktadır. Tedavi başlamadan önce ilk olarak göz çevresi muayene edilir ve daha sonra hastanın ten rengi ile problem derecesi ve cilt dokusu ile cilt kalınlığına göre tedavinin kaç seans olacağı ve seanslarda kullanılacak uygun dolgu miktarı belirlenir. Ayrıca uygulama başlamadan önce göz çevresine krem sürülerek  lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi yavaş yavaş etkisini göstermeye başladıktan sonra ise göz çevresi özel bir tonik ile silinir, kir ve makyajdan arındırılır. Daha sonra göz çevresinde belirlenen rota dahilinde ufak dolgu aşılamaları yapılmaya başlanır. 

Belirlenen tüm noktalar aşılandıktan sonra hasta normal hayatına devam edebilmektedir. Kişiye göre tedavi sonrası soğuk uygulaması önerilebilir. İşlem sonrasında ise aynı uzun süre başın öne eğilmesi gereken pozisyonlarda oturulmamalı, birkaç gün boyunca hamam, sauna ve sıcak duştan kaçınılmalı ve uyurken sırt üstü pozisyonda yatılmalı özellikle yüzün buruşup, sıkışacağı pozisyonlardan uzak durulmalıdır. 1 hafta boyunca da hareketli sporlardan kaçınılmalıdır.  

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Etki Eder?

Işık dolgusu ile göz altındaki çukurluklar uygulanan dolgu maddesinin etkisiyle yükseltilir ve dolgunun özel içeriği sayesinde ciltte nemlendirme ve doku yenilenmesi sağlanır. Cilde uygulanan enjekte sayesinde ciltte oluşan yükselme ile birlikte  morluklar büyük oranda azalır.  göz altı ışık dolgusu işlemi ile göz altı bölgesini iki aşamalı bir süreçle iyileştirir ve daha genç, canlı bir görünüm sağlar. Öncelikle hyaluronik asitin etkisi ile subkutanöz destekleyici tabaka güçlendirilir ve çukurlukların doldurulması sağlanır. Bu sayede koyu halkalar ve göz altı torbaları kamufle edilmektedir. İkinci aşamadaysa polivitamin ve amino asit içerikleri deride uzun süreli bir hücresel yenilenme yaratır. Uygulamadan bir süre sonra dolgu maddesi cilt tarafından emilmeye başladığında ve hyaluronik asit cilde etki etmeye başladıkça tedavinin etkileri de daha net görülmeye başlar. 

Eğer hasta daha önce dolgu yaptırmış ise bunu hekimi ile paylaşmalı ve bir inceleme yapmasını istemelidir.

Göz Altı Işık Dolgusunun Kalıcılık Süresi

Yapılan bu tedavide hyaluronik asit kullanıldığı için uzun zaman etkisini yitirmeyen sonuçlar alınabilmektedir. göz altı ışık dolgusu hyaluronik asitin de yardımı ile en az 6 ay ile 1.5 yıl arasında etkisini sürdürmektedir. Hastanın cilt dokusuna ve daha önceden yapılan uygulamalara göre bu süre kişiden kişiye değişebilir. Her ışık dolgusu uygulama tekrarından sonra bu süre daha da uzar. Yani ilk ışık dolgusu uygulamasından sonra etkisi geçtiğinde bu işlemi tekrar yaptıranlar da kalıcılık süresi de uzamaktadır.

Göz Altı Işık Dolgusu Fiyatları

Göz altları, yüz bölgesinde kişisel olarak en çok göze takılan yerlerdendir. Özellikle aynaya bakıldığında bireyler ilk olarak göz bölgesini incelemektedir. Bu nedenle göz altlarındaki değişimler kısa sürede fark edilir. Bu değişimleri özetlemek gerekirse; göz altında oluşan çökme ve morluklar olarak sıralanabilir.

Göz altında ortaya çıkan çökmeler dolgu malzemesi ile giderilmektedir. Işık dolgusunun fiyatını belirleyen unsur da kullanılan dolgu malzemesinin miktarıdır. Göz altındaki çökmenin oranına ve yaşa bağlı olarak kullanılacak dolgu malzemesi, estetik doktorunuz tarafından belirlenir. Eğer göz altı ışık dolgusu işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız, estetik doktoru ile iletişime geçip yaşınız ve göz altınızdaki çöküklük hakkında bilgi vererek fiyat hakkında bir ön bilgi alabilirsiniz.

Uygulama Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Göz altı ışık dolgusu sonrası uygulamanın yapıldığı bölgeye en az 4-5 saat su değmemelidir.
 • Hastaya uygulama sonrasındaki duruma göre işlem yapılan alana değdirmeme şartı ile buz kompresi önerilebilir.
 • Uygulama sonrası kişinin yatış pozisyonu çok önemlidir. Özellikle ilk 3 gün, hasta çift yastık ile kafasını yükseltmeli ve sırt üstü uyku pozisyonunu benimsemelidir. Kesinlikle yüzün sıkışacağı ya da buruşacağı uyku pozisyonları tercih edilmemelidir. 
 • Hasta  işlem sonrasında gözlerini ovuşturmamalıdır.
 • Uygulama sonrası aşırı gülünmemeli ve mimikler çok hareket ettirilmemelidir Özellikle ilk birkaç gün dolgunun tam olarak doğru bir şekilde yerleşmesini etkileceği için  yoğun yüz mimikleri de dolgunun etki süresini olumsuz etkiler. 
 • Göz altı ışık dolgusu işlemi sonrası ilk gün ve ertesi gün sıcak banyo yapılmamalı ve nemli, buharlı ortamlarda bulunulmamalıdır.
 • Uygulama sonrası kesinlikle göz çevresine doktor önerisi dışında krem sürülmemelidir. Hasta makyaj, cilt bakımı ve kuaför işlemleri için birkaç gün beklemelidir. 
 • Uygulama sonrası yoğun spor faaliyetlerine ve egzersizlerine en az 1 hafta ara verilmelidir. 
 • Uygulamadan önce veya sonra kanama riski yarattığı için kan sulandırıcı ilaç ve gıdaları kullanılmamalıdır. 
 • Uygulamadan önce sigara ve alkol türevleri kullanılmamalıdır çünkü sigara morluğun oluşmasını arttırabilir ve alkol tüketimi de işlem sırasında kanama riski oluşturabilir. Bu gibi durumlar tedaviyi olumsuz etkiler. 
 • Aşırı soğuk veya sıcak,  işlemin sonuçlarını olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu yüzden ilk günlerde aşırı sıcak veya soğuğa neden olabilecek durumlardan kaçınmalıdır.