Migren Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Migren, iki bin yıldır bilinen bir hastalıktır. Migreni ilk tanımlayan kişi M.S. ikinci yüzyılda yaşamış olan Kapadokyalı Aretaeus’tur. Latince’de yarım baş ağrısı anlamına gelen migrenin öteki baş ağrılarından ayrımı ise Tisso adlı bir bilim adamı tarafından yapılmıştır.

Migren, ataklar halinde ortaya çıkan ve bunların arasında hiçbir belirtisi olmayan kronik bir baş ağrısı şeklidir. Baş ağrısına eşlik eden bulgular, migrenli kişinin günlük yaşamanı etkileyerek, gün içerisindeki gerçekleştirdiği aktivitelerde kısıtlılık yaratmaktadır.

Migrende, çoğunlukla zonklayıcı ve genellikle tek taraflı, çok şiddetli baş ağrısı görülür. Ağrı ile birlikte bulantı ve bazen kusma olabilir. Hastalar ışık, ses ve gürültü gibi etraflarındaki uyaranlardan aşırı derece rahatsız olur. Bu semptomların bir arada değerlendirilmesi tanı açısından çok önemlidir. Yalnız, her atakta ve her baş ağrısı çekende aynı bulgular olmayabilir. Migren çoğunlukla başın bir tarafını tutan, zonklayıcı tarzda, orta veya ileri şiddette ve baş hareketleriyle artan özelliktedir.

Migren ağrısı genellikle sabah saatlerinde başlar, giderek artacak şekilde devam eder. Migren atakları yetişkinlerde 3 saat ile 3 gün arasında sürerken, çocuklarda 2 saat ile 2 gün arasında devam edebilir. Ağrıya genellikle iştah kaybı, bulantı, fotofobi (ışıktan rahatsız olma), fonofobi (sesten rahatsız olma), ozmofobi (kokudan rahatsız olma) gibi birçok durum da eşlik eder. Tüm bu durumların aynı anda görülebilmesi şart değildir. Baş ağrısı, başlangıçtan itibaren tek taraflı ya da çift tarafı olabileceği gibi, tek taraflı başlayıp her iki tarafa da yayılabilir. Zonklayıcı ağrı da hastaların çoğunda mevcuttur. Spor aktiviteleri gibi basit baş hareketleri de ağrıyı başlatabilir. Ağrı bittiğinde hastalarda aşırı bir yorgunluk, bitmişlik hali, huzursuzluk, sersemlik veya tam tersi hareketlilik ve zindelik gibi bazı belirtiler görülebilir.

Migren genel anlamda iki çeşittir: Auralı ve Aurasız migren.

Aura: migren oluşumundan hemen önce veya atak sırasında tespit edilen bulgulardır. Auralı migrende genellikle bulgular 5-25 dakika arasında ortaya çıkar ve bir saat kadar sürer. Görme alanı kayıpları, vücudun bir tarafının uyuşma ve karıncalanması, konuşurken kelime bulmada güçlük, baş dönmesi görülebilir. Göz bulguları (yanıp sönen ışık huzmeleri) ya da görmede karanlık alanlar şeklinde olabilir. Bazen hasta önünde buzlu cam varmış gibi görüyorum şeklinde tanımlayabilir. Ağrıda iyileşme ilk tutulan yerden başlar.

Aurasız migren en sık görülen migren tipi olup, esas belirtileri baş ağrısı ve bulantıdır.