Burun Estetiği Sonrası Süreç

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun ameliyatı sonrası iyileşme döneminde ameliyat sonrası ilk ay boyunca gözlük kullanmanız önerilmez. Gözlük takması gereken kişilerin burun ameliyatından önce lens seçimi için gerekli hazırlıkları tamamladıkları varsayılmaktadır. Burun ameliyatından sonraki ilk haftanın sonunda burun üzerinde bir yama veya plastik atel çıkarılır ve burun dikişleri alınır. Bu prosedür cerrahi tekniğe ve doku iyileşme sürecine bağlı olarak 7. veya 11. günde yapılır.

Bazı insanlar, burun estetiğinden sonra, kişiden kişiye, tekniğine ve büyüklüğüne bağlı olarak daha yoğun morluk ve şişlik gösterebilir. Bu, düzenli soğuk kompresler ve kremler içeren geçici bir işlemdir, genellikle ilk hafta azalır ve kısa sürede kaybolur. Burun ameliyatından sonraki ilk aylarda burun tıkanıklığı oluşabilir. Bu tıkanıklık en çok, burnu temizlerken ortaya çıkabilir. Burun temizliği aşağıdan yukarıya doğru yapılmalıdır.

Burun içi temizlik yaparken, burnun açılması için ilk önce diğer burun deliği kapatılmalıdır. Ardından diğer burun deliğinin temizliği yapılmalıdır. Ayrıca, burun estetiğinden sonraki ilk 2 haftada sümkürmemeye özen gösterilmelidir. Burun ameliyatından sonraki ilk 10 gün dişlerinizi fırçalarken dikkatli olmalısınız. Seçilen diş fırçası yumuşak olmalı ve hareketleriniz hassas olmalıdır. Sadece burnunuz değil, yüzünüzün tüm bölgesinin burnun estetiğinden sonra ek korumaya ihtiyacı vardır. 

Burun ameliyatı öncesi ve sonrasında sigaranın bırakılması çok önemlidir. Nazal estetikten sonra sigara içmek, burun ameliyatından sonra iyileşme sürecini olumsuz yönde etkiler. Nazal estetikten sonraki ilk ay boyunca, koşu, spor, kardiyo gibi sporlar da dahil olmak üzere zorlu şartlar gerektiren sporlara girilmemelidir. Kolay yürüyüşler yapılabilir. Futbol, ​​basketbol, ​​fiziksel temas gerektiren herhangi bir spor gibi, boks veya boks gibi dövüş sanatları gibi spor bölümleri ilk 3 ayda yapılmamalıdır. Burun estetiğinden sonraki en yaygın komplikasyonlardan biri, şişmedir.  Bu durum, burun estetiğinden sonraki iyileşme döneminde, insan dokusunun iyileşme oranına bağlı olarak, ameliyattan sonraki ilk haftadan itibaren yavaş yavaş ortadan kalkar.