Burun Estetiği Ameliyatında Kullanılan Teknikler

Burun estetiğinde yapılacak işleme göre kullanılan ameliyat yöntemi de değişebilmektedir. Örneğin burun ucu ile ilgili işlem yapılacaksa açık teknik tercih edilmektedir. Burun ucuna müdahale yapılmayacaksa ve burnun iç kısmından işlem yapılmasına uygun olan hastalarda kapalı teknik ile ameliyat yapılabilmektedir.

Bunun yanı sıra çekiç ile burun kemiğini kırma, büyük tamponlar kullanma gibi hastaları tedirgin eden yöntemler geride kaldı. Yeni teknolojiler ile birlikte burun estetiği operasyonlarında kullanılan aletler değişmiştir. Ameliyat sırasında içinden hava geçen yaprak şeklinde silikon splint kullanılmaktadır. Bu sayede ameliyattan hemen sonra hasta rahatlıkla nefes alabilmektedir.
Burun ameliyatları yaklaşık 2 saat kadar sürebilmektedir. Çok küçük dokunuşların yapıldığı ameliyatlar dışında genellikle genel anestezi yöntemi kullanılır. Ameliyatta kullanılacak anestezi yöntemi lokal anestezi olsa dahi operasyon poliklinik ortamında değil ameliyathanede gerçekleştirilmelidir.

Estetik burun ameliyatı sonrası iyileşme

Ameliyatta kullanılan splintin hava geçmesi sayesinde hasta ameliyattan hemen sonra burnundan nefes alabiliyor. Ameliyat sonrasında bir süre yüzde şişlik, morluk ve ödem görülebilmektedir. Bu tür komplikasyonlar ve iyileşme süresi de cilt tipi vb. etkenlere bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Burun kemiği ameliyat esnasında kırılmamakta şekillendirilmektedir. Çekiç vb.  aletler yerine ultrasonik piezzo cerrahi cihazı, mikto testere gibi malzemeler kullanıldığı için komplikasyon riskleri azalmış ve iyileşme süresi de eskiye göre çok daha kısalmıştır.