Ameliyatsız Yanak ve Elmacık Kemiği Dolgunlaştırma

Bu bölgeleri doldurmak için yağ enjeksiyonu uygulanabilir. Ama ameliyatsız olarak en iyi yöntem yüze hazır dolgu uygulamalarıdır. Elmacık kemiğine uygulanan dolgu hem o bölgede bir dolgunluk yaratır. Hem de yüzde lifting etkisi ile bir toparlanma sağlar. Yanaklara uygulanan dolgu cilt çöküntü ve kırışıklıklarını azaltarak o bölgenin daha iyi bir görünümüne kavuşmasını sağlar. Bu sayede bozulan yüz ovali tekrar üçgen görünümü ile geri kazanılmış olur.

Dolgu özellikle yüzün iyi bir analizi sonrası uygulanmalı, hastaların her ne kadar beklentileri dinense de yüzün dolguya ihtiyaç olana alanları belirtilmelidir. Hatta hastanın yüzüne mutlaka çizim yapılmalı ve hangi bölgeye ne kadar hacim verileceği önceden belirlenmelidir.

Yanak dolguları genellikle yüzü çok zayıf ya da yakın zamanda aşırı kilo kaybı olan hastalara sıklıkla uygulanır. Elmacık kemiği dolguları ise ya yapısal ya da yaşlanmaya bağlı malar bölgede yeterli hacmi olmayan hastalara uygulanır. Bazen bu bölgeler birbirleriyle ilintilidir. İki bölgeye de aynı anda uygulama yapmak hem daha iyi bir yüz harmonisi sağlar hem de malar yanak geçişini yumuşatır.

Uygulanacak doz yüzde arzu edilen hacme ve oluşan hacim kaybına göre değişir. Uygulama derin tabakaya hatta direkt kemik üstüne yapılır. Kanül kullanılması daha iyi bir seçenektir.  Genellikle elmacık kemiği bölgesine her bölge için 0.5-2 cc dolgu uygulaması tatmin edici sonuçlar verir. Yanak bölgesi içinde 0.5-2 cc uygulama yeterli olur. Tercih edilen dolgu Voluma’dır. İyi bir hacimsel kazanım sağlar. Alternatif olarak Radiesse’de kullanılabilir. Kalıcılık 1 ila 2 yıl arasında değişir.

Yanak ve elmacık kemiği bölgesine uygulanan dolgu kaybedilen hacimleri kazandıracak ve yüzün orantısal harmonisini geri kazandıracak şekilde doğal ve estetik ölçütlerde yapılmalıdır. Doğal olmayan, abartılı uygulamalardan kaçınmak yapılan uygulamanın geçerliliği için çok önemlidir. Çünkü doğallığını kaybetmiş suni ve abartılı bir yüz görünümü kimse tarafından hoş bulunmayacaktır. Bu uygulamalarda amaç küçük dokunuşlarla yüzün hoş görünmesine katkı sağlamaktır. Eğer yüzde hacim kayıpları çok yüksekse dolgu uygulamaları ya aşamalı yapılmalı ya da yağ enjeksiyonu düşünülmelidir