Göz Altı Morlukları İçin Işık Tedavisi Yeterli Midir?

Işık dolgusu göz altı bölgesinde özel olarak uygulanan ve bu tedavi için özel olarak üretilmiş, ışık tedavisi olarak da nitelendirilen bir uygulamadır. Işık tedavisi / göz altı ışık dolgusu içeriği hyalüronik asit, antioksidanlar, aminoasitler ve vitaminlerden oluşan özel bir içeriğe sahip olup her dolgu bu tedavi için uygun olmamaktadır. Ayrıca göz altı morlukları tedavisinde ışık dolgusu göz kapağının yapısı ileri derecede deforme olduğunda ve yapısal alt göz kapağı morluklarında yetersiz olabilmektedir. Bu gibi durumlarda alt göz kapağı mezoterapisi ve alt göz kapağı estetik cerrahisi de düşünülmelidir.

Işık Dolgusu Nasıl Etki Eder?

Işık dolgusu göz altı ve yanak arasında bulunan göz yaşı oluğuna uygulanır. Göz yaşı oluğu dolgusu yapıldığında eksik hacim tamamlanmış olur ve karşıdan gelen ışığı tam olarak yansıtır. Bu nedenle göz altı morluğu giderilmiş olur. Ayrıca göz altı ışık dolgusu içeriğinde bulunan vitamin, amino asit ve antioksidanlar sayesinde cilt hidrasyonu ve hücre yenilenmesi sağlanır. Bu da iyileşmeye etken diğer unsurlardır.

Göz Altı Işık Dolgusu Yaş Sınırı Nedir?

Işık dolgusu kaç yaşında yapılır sorusu sıklıkla karşılaşılan bir sorudur çünkü yapısal olarak göz altı morluğu toplumda sık karşılaşılan bir durumdur. Göz altı ışık dolgusu 18 yaşını geçirmiş tüm bireylerde uygulanabilmektedir ve ışık dolgusu yaş sınırı bulunmamaktadır.

Gözaltı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Işık dolgusu muayene sonrası fotoğraflama yapıldıktan sonra, kullanılacak ürün miktarına ve kişiye göre planlama gerçekleştirildikten sonra uygulanmalıdır. Göz altı ışık dolgusu acı açısından oldukça konforlu bir işlemdir. Işık dolgusu öncesi uyuşturucu kremler sürülür ve alt göz kapağı derisi ince olması nedeniyle tamamen uyuşma sağlanır. Sonrasında kanülle göz altı ışık dolgusu işlemi gerçekleştirilir. Kanülle ışık dolgusu bu bölgeye özel bir uygulama olup morluğu ve göz altı ışık dolgusu ağrısını minimalize etmeyi amaçlar. Muayenehane şartlarında bu alanda uzman doktorların yapacağı göz altı ışık dolgusu süresi ortalama 15 dakikada tamamlanmaktadır.

Işık Dolgusu Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Göz altı ışık dolgusu etkisi uygulama sonrası hacim eksikliği giderildiği için hemen görülebilmektedir. Yapısında bulunan hyaluronik asit dışındaki maddelerin de etki göstermesiyle ortalama 14 gün içerisinde tam olarak etki görülmeye başlar.

Işık Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz altı ışık dolgusu sonrası ödem beklenen bir durumdur ve 72 saat içerisinde kaybolur. Kanülle göz altı ışık dolgusu ödemin azalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle uygulama mümkün olduğunca kanülle yapılmalıdır. Işık dolgusu sonrası ödemin azaltılabilmesi için özellikle uygulama sonrası ilk gün yoğun soğuk uygulama sonrasında ananas gibi ödem azaltıcı besinlerin tüketimi önerilmektedir. Işık dolgusu sonrası masaj önerilmemektedir. Göz altı ışık dolgusu sonrası morluk da karşılaşılabilecek durumlardandır ancak ortalama 3 gün içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu dönemde kapatıcı kullanılabilir. Göz altı ışık dolgusu sonrası topaklanma bu alan için özel olarak üretilmiş dolgu malzemeleri kullanıldığında neredeyse karşılaşılmayan bir durumdur. Bu nedenle uygulama yapan kişinin doğru ürünü kullandığından ve bu göz altı anatomisine hakim uzman bir doktor olduğundan emin olunmalıdır.