Meme Estetiği Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı esnasında koltuk altı, meme ucu çevresi ya da meme altına 4-5 cm’lik bir kesik açılır ve silikon protez yerleştirilir. Bu izler ameliyat sonrasında silikleşmekte ve kolay fark edilemez bir hal almaktadır. Silikon protezler diğer adı ile meme implantlarının içi silikon jel ile doludur. Uygulanacak olan implantın şekli ve büyüklüğü ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunun kararı, kişinin isteği ve aynı zamanda vücut ölçüleri göz önünde bulundurularak doktor ve hasta tarafından birlikte verilmektedir.

Ameliyat genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu nedenle kişi işlem esnasında hiçbir ağrı hissetmez. Ameliyat süresi de yine vakaya bağlı olarak değişmek üzere genellikle 1 – 2 saat civarında sürer.

Meme küçültme ameliyatında yapılacak olan teknik hastanın meme dokusunun miktarı ve şekline göre belirlenir. Nispeten küçük memelerde lolipop şeklinde, orta boy memelerde ‘J’ harfi, büyük memelerde ise ters T şeklinde kesi uygulanmakta olup; meme küçültme işlemi esnasında fazla meme dokusu çıkartılmaktadır. Bu nedenle meme küçültme ameliyatı öncesi hastalardan mamografi çekimi istenmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı ise meme büyütme veya meme küçültme işlemi ile kombine edilmektedir. Çok sarkık olan memeler dikleştirilirken meme protezi uygulanabilir. Genellikle hastanın meme dokusunun yeterli olduğu durumlarda öz doku ile meme dikleştirmeyi tercih etmekteyim. Meme dikleştirme işleminde memeye yeniden hacim kazandırılır ve sarkıklık giderilir. Meme başı yeniden konumlandırılır.