Otoplasti ameliyatı nasıl uygulanır?

Otoplasti ameliyatında kulağın açısının normalden fazla olması, kulak meme yapısının bozuk olması, kulağın üstten gelişmemiş olması ve dümdüz görünmesi gibi sorunlar tedavi edilebilir. Bu sorunların giderilmesi için farklı müdahaleler uygulanır. Kepçe kulak sorunun düzeltilmesi için ameliyat sırasında kulağın kafa ile birleştiği yere sağlam dikişler uygulanır. Ameliyat sırasında uygulanan başka bir yöntem ise derinin altında bulunan kıkırdak kısmına dikiş atılması ve kulağın eğrilmesidir. Bu sayede kulak doğal bir kıvrım görüntüsü alır.

Ameliyat sırasında uygulanan kesi ve dikişler kulağın arka kısmından atılır. Bu nedenle iz kalma ihtimali yoktur. Ameliyat sırasında estetik dikişler kullanıldığı için bu dikişlerin alınmasına gerek bulunmaz. Ameliyat çocuklar için genel anestezi altında, yetişkinler için de lokal anestezi altında uygulanır. Ameliyatın süresi ortalama olarak 1-1,5 saat arasındadır. Yapılan anesteziye bağlı olarak hastalar aynı gün ya da bir gün sonra taburcu edilebilir.

Otoplasti ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

• Ameliyatın ardından hastalar 2-3 gün dinlenme dönemi geçirmelidir. 2-3 gün sonra normal hayatlarına dönebilirler.

• Ameliyatın ardından 3 gün sonra banyo yapılabilir.

• Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün hafif sızlama şeklinde ağrılar görülebilir. Bu ağrılar, ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınır.

• Ameliyattan sonraki ilk 3-7 gün arasında hafif şişme ve morarma görülebilir. Bunlar kısa süreleridir ve kendiliğinde geçer.

• Ameliyattan 2 hafta sonra yürüyüş yapılmaya başlanabilir. Hafif egzersizlere 3 hafta sonra başlanmalıdır. Ağır spor ve egzersizlerin yapılması için 5 hafta beklenmesi gerekir.

• Hastaların ilk bir hafta süre içinde gündüz ve gece tenisçi bandı takmaları istenir. Bir haftanın arından 3 hafta kadar daha bu bandın yalnızca gündüz takılması gerekir.

• Hastaların ilk 3 hafta boyunca kulaklarını darbelerden korumaları gerekir.